Sosyal medya haberlerinde şiddetin pornografisi: İsrail-Filistin savaşı örneği
Pornography of violence in social media news: The example of the Israel-Palestine war
- Tez No: 955785
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışma, tarih boyunca süregelen İsrail- Filistin savaşının sebeplerini, sonuçlarını ve kamuoyu üzerindeki etkilerini ele almaktadır. Çalışmanın kapsamı, tarihsel süreçler boyunca gerçekleşen savaşın etki alanı, uluslararası çıktıları ve söz konusu savaşta meydana gelen durumların sosyal medyadaki pornografik görünümleridir. Çalışma, İsrail- Filistin savaşının çıkış nedenlerinin, uluslararası arenadaki karar verme organlarının savaşa olan müdahalesi ve etkisi ve dijital başta olmak üzere basın yayın organlarının etik değerler ilkeleri çerçevesinde paylaşımının uygunluğunu değerlendirmeyi ve objektif bir bakış açısı ile irdelemeyi amaçlamaktadır. Her iki ülke arasında yaşanan ve şiddeti gün geçtikçe artan sorunlar ve sınır kavgaları, Filisin devletinin halihazırda Dünya'nın en büyük açık hava cezaevi olarak nitelendirilmesi gibi tarih boyunca uluslararası kamuoyunu meşgul etmiş nüanslar değerlendirilecektir. Tez konusu, salt İsrail- Filistin arasındaki savaşın getirilerini değil, aynı zamanda yerel ve uluslararası basın yoluyla tüm dünya kamuoyuna yayılan şiddetin pornografik temsiliyetini içeren görsellerin, medya etiği tarafından incelenmesi ve akademik literatüre objektiflik ilkesine bağlı kalarak katkı sunma amacını taşımaktadır. Geçmişten günümüze kadarki literatürel noksanlıklar genellikle İsrail- Filistin savaşının politik yansımalarının ve her iki ülke bağlamında yaşanan yıkımın ele alınmış olmasıdır. Doldurulması ve literatüre katkı sağlaması hedeflenen boşluklar ise, savaşın dijital medya araçları başta olmak üzere basın yayın organları tarafından etki alanının artırılıp artırılmadığının tartışılmasıdır. Hedeflenen çıktı, İsrail- Filistin savaşı bağlamında, sosyal medya platformlarındaki şiddetin pornografik temsiliyetinin ne amaçlarla paylaşıldığının, niçin paylaşıldığının, kimleri etki alanına dahil ettiğinin ve kamuoyu/ uluslararası arenada etkilerinin neler olduğunun anlaşılabilmesini sağlamak üzerinde şekillenmektedir.
Özet (Çeviri)
The study examines the causes, consequences and effects of the ongoing Israeli-Palestinian war on public opinion. The scope of the study is the area of influence of the war that has taken place throughout historical processes, its international outcomes and the pornographic appearances of the situations that occurred in the said war on social media. The study aims to evaluate and objectively examine the reasons for the outbreak of the Israeli-Palestinian war, the intervention and impact of decision-making bodies in the international arena on the war and the appropriateness of sharing it within the framework of ethical values principles, especially digital media, by the press and media outlets. Nuances that have occupied the international public opinion throughout history, such as the problems and border conflicts between the two countries, which are increasing in intensity day by day, and the fact that the Palestinian state is currently described as the largest open-air prison in the world, will be evaluated. The thesis topic aims to examine not only the outcomes of the war between Israel and Palestine, but also the visuals that contain pornographic representations of violence that are spread to the world public opinion through local and international press, from the perspective of media ethics and to contribute to academic literature by adhering to the principle of objectivity. The shortcomings in the literature from past to present are generally the political reflections of the IsraeliPalestinian war and the destruction experienced in the context of both countries. The gaps aimed to be filled and to contribute to the literature are the discussion of whether the scope of influence of the war has been increased by the press and publications, especially by digital media tools. The targeted output is to provide an understanding of the purposes for which pornographic representations of violence on social media platforms are shared in the context of the Israeli-Palestinian war, why they are shared, who they include in their scope of influence, and what their effects are on the public/international arena.