Özel eğitim ortamlarındaki öğretmenlerin bireyselleştirilmiş eğitim programı hazırlama ve uygulama sürecinin incelenmesi: Eylem araştırması
Analysis of the process of preparing and implementing individualized education programs of teachers in special education settings: Action research
  1. Tez No: 955787
  2. Yazar: SİMLA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ERGENEKON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Araştırmanın amacı, bir özel eğitim uygulama okulunda görev yapan öğretmenlerin gelişimsel yetersizliği olan öğrencilerine yönelik bireyselleştirilmiş eğitim programı hazırlama ve uygulama sürecinin incelenmesi, bu süreçte karşılaştıkları problemlerin çözümüne ilişkin çalışmalar yapılması ve mesleki gelişimlerinin sağlanmasıdır. Araştırma, sınıf içerisinde iyileştirme ve mesleki gelişim çalışmalarının araştırmacı ve öğretmenlerin katılımıyla döngüsel olarak gerçekleştirilmesi nedeniyle eylem araştırması olarak yürütülmüştür. Veriler gözlemler, görüşmeler, belge incelemesi, süreç ürünleri ve araştırmacı günlüğü aracılığıyla toplanmıştır. Veriler süreç içerisinde sistematik analitik analiz yaklaşımıyla mikro ve makro düzeyde analiz edilmiştir. Uygulama öncesinde; bireyselleştirilmiş eğitim programı hazırlama ve uygulamaya ilişkin ekip çalışması, aile katılımı, performans düzeyi ve amaçları belirleme ile sistematik öğretim sunmada sorunlar olduğu görülmüştür. Uygulama sürecinde; (a) ekip toplantısı yapma, (b) performans düzeyi ve amaçları belirleme, (c) özel eğitim ve destek hizmetleri belirleme ve (d) programı uygulama aşamalarına yönelik mesleki gelişim programı tasarlanmış, sunulmuş ve bu aşamalara ilişkin uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Ek olarak süreçte karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri geliştirmek için değerlendirme kiti hazırlanmış, okulun fiziki şartları iyileştirilmiş, aile katılımını desteklemeye yönelik çalışmalar yürütülmüştür. Uygulama sonrasında öğretmenlerin uygulamalarında değişimler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the process of preparing and implementing individualized education program for students with developmental disabilities by teachers working in a special education application school, to conduct studies on solving the problems encountered during this process, and to ensure their professional development. The research was conducted as action research due to the cyclical implementation of improvement and professional development activities in the classroom with the participation of researchers and teachers. Data were collected through observations, interviews, documents review, products and researcher diaries. The process was analyzed at the micro and macro levels using a systematic analytical approach. Prior to implementation, problems were identified in teamwork, family participation, determining performance levels and goals, and systematic instruction. During the implementation, a professional development program was designed, presented, and implemented for the following stages; (a) meetings, (b) performance levels and goals, (c) determining special education and support services, and (d) implementing the program. Additionally, an evaluation kit was prepared to develop solutions for the challenges encountered during the process, the school's physical conditions were improved, and efforts were made to support family participation. Following the implementation, changes were observed in teachers' practices.