Diyabetli bireylerde akupressür ve ayak egzersizinin ayak bileği kol indeksi üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of acupressure and foot exercise on ankle brachial index in individuals with Type 2 diabetes: A randomized controlled trial
- Tez No: 955796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET CAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, tip 2 diyabetli bireylerde akupresür ve ayak egzersizlerinin ayak bileği kol indeksi (Ayak Bileği Kol İndeksi-ABİ) üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlayan randomize kontrollü deneysel tasarımda bir çalışmadır. Araştırma 21 akupresür, 23 ayak egzersizi ve 22 sham (plasebo) grubu olmak üzere 66 katılımcı ile tamamlanmıştır. Akupresür; ayak egzersizi, sham akupresür gruplarına 2 hafta boyunca haftada 3 kere toplam 6 uygulama yapılmıştır. Veri toplama araçları; Tanıtıcı Özellikler Formu, ABİ Puanı Takip Formu'ndan oluşmaktadır. Her üç gruptan müdahale öncesi, 3. uygulama sonrası (1. hafta) ve 6. uygulama sonrası (2. Hafta) sonrası veriler alınmıştır. Verilerin normallik dağılımı basıklık ve çarpıklık ±2 değerleri, shapiro Wilk p değeri ve Q-Q plot grafisi ile değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler için sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, kategorik değişkenlerinin karşılaştırılması için ki-kare testi, yates düzeltmesi, Fisher kesin ki kare testi, Freeman-Halton Fisher's Kesin (Exact) Ki-Kare testi ve sürekli verilerin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi ve Tek yönlü varyans (Anova) testi kullanılmıştır. Uygulaması sonrası akupresür ile ayak egzersizi grubunun birinci, ikinci ve üçüncü sağ ve sol ölçüm ABİ değeri (akupresür grubu sağ - sol 1. ölçüm: 1,22±0,13- 1,18±0,13, 2. ölçüm: 1,31±0,15 1,30±0,16, 3. ölçüm: 1,31±0,15- 1,31±0,16, ayak egzersizi grubu sağ - sol 1. ölçüm: 1,18±0,13 1,19±0,13, 2. ölçüm: 1,24±0,13- 1,24±0,12, 3. ölçüm: 1,27±0,16- 1,28±0,16) sham akupresür grubunun sağ ve sol birinci, ikinci ve üçüncü ölçüm ABİ değerine (sham akupresür grubu sağ-sol 1. ölçüm: 1,19±0,15 1,20±0,14, 2.ölçüm: 1,19±0,12- 1,19±0,11, 3.ölçüm: 1,17±0,11- 1,19±0,12) göre anlamlı fark belirlenmiştir (p< 0,05). Çalışma sonuçları Tip 2 diyabetli bireylerde akupresür ve ayak egzersizlerinin ABİ üzerinde etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a randomized controlled experimental design study aiming to determine the effects of acupressure and foot exercises on ankle-brachial index (ABI) in individuals with type 2 diabetes. The study was completed with 66 participants, 21 in acupressure group, 23 in foot exercise group and 22 in sham (placebo) group. Acupressure; a total of 6 applications were applied to the foot exercise and sham acupressure groups, 3 times a week for 2 weeks. Data collection tools consist of the Introductory Characteristics Form and the ABI Score Tracking Form. Data were collected from all three groups before the intervention, after the 3rd application (week 1) and after the 6th application (week 2). The normality distribution of the data was evaluated with ±2 values of kurtosis and skewness, Shapiro Wilk p value and Q-Q plot. For descriptive statistics, number, percentage, mean, standard deviation, chi-square test, Yates correction, Fisher's exact chi-square test, Freeman-Halton Fisher's Exact Chi-square test were used for comparison of categorical variables and Kruskal Wallis H test and One-way variance (Anova) test were used for comparison of continuous data. After application, the first, second and third right and left measurement ABI values of the acupressure and foot exercise group (acupressure group right - left 1st measurement: 1,22±0,13- 1,18±0,13, 2nd measurement: 1,31±0,15 1,30±0,16, 3rd measurement: 1,31±0,15- 1,31±0,16, foot exercise group right - left 1st measurement: 1,18±0,13 1,19±0,13, 2nd measurement: 1,24±0,13- 1,24±0,12, 3rd measurement: 1,27±0,16- 1,28±0,16) was higher than the right and left first, second and third measurement ABI value of the sham acupressure group (sham acupressure group right - left 1st measurement: 1,19±0,15 1,20±0,14, 2nd measurement: 1,19±0,12- 1,19±0,11, 3rd measurement: 1,17±0,11- 1,19±0,12), a significant difference was determined (p< 0,05).Study results showed that acupressure and foot exercises were effective on ABI in individuals with Type 2 diabetes.