Lüks moda markalarının web tasarımlarının evrimi
The evolution of luxury fashion brands' web designs
  1. Tez No: 955808
  2. Yazar: HATİCE NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ÇEKEROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Felsefe, Güzel Sanatlar, Industrial Design, Philosophy, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, lüks moda markalarının web tasarımlarında 2015 ve 2025 yılları arasında gerçekleşen dönüşümü incelemeyi amaçlamaktadır. Dijitalleşmenin etkisiyle markaların çevrimiçi varlıklarının giderek daha fazla önem kazandığı günümüzde, web tasarımı yalnızca bir görsel sunum değil; aynı zamanda marka kimliğini yansıtan ve kullanıcıyla etkileşimi mümkün kılan stratejik bir araç haline gelmiştir. Araştırmada, seçilen on lüks moda markasının (Dior, Gucci, Chanel, Armani, Burberry, Rolex, Prada, Tiffany & Co., Ralph Lauren, Versace) belirtilen iki döneme ait web ana sayfaları ve dijital deneyim arayüzleri analiz edilmiştir. Web arayüzleri; renk paleti, negatif alan kullanımı, minimalizm ve hipergerçeklik boyutlarında Roland Barthes'ın göstergebilimsel yaklaşımı temel alınarak çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular, 2015 yılına kıyasla 2025 yılına ait tasarımlarda minimalizm öğelerinin belirgin şekilde arttığını ve hipergerçeklik temsillerinin dijital deneyimlerde daha görünür hale geldiğini göstermektedir. Bu bağlamda, lüks moda markalarının özgün dijital kimliklerini koruma çabalarına rağmen küresel kullanıcı deneyimi doğrultusunda benzeşen bir estetik dil oluşturdukları gözlemlenmiştir. Çalışma, minimalizm ve simülasyon kuramı çerçevesinde bu dönüşümün teorik yorumunu sunarak, görsel iletişim ve dijital tasarım alanlarına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the transformation of web design in luxury fashion brands between 2015 and 2025. In an era where digital presence has become increasingly significant, web design has evolved from a mere visual presentation into a strategic tool that reflects brand identity and enables user interaction. The research analyzes the homepage interfaces and digital experience platforms of ten selected luxury fashion brands (Dior, Gucci, Chanel, Armani, Burberry, Rolex, Prada, Tiffany & Co., Ralph Lauren, Versace) in the specified two periods. These interfaces are examined through Roland Barthes' semiotic method, focusing on elements such as color palette, use of negative space, minimalism, and hyperreality. Findings indicate a notable increase in minimalist design elements in 2025 compared to 2015, along with a more visible presence of hyperreal representations within digital experiences. Although the brands strive to maintain their distinctive digital identities, the results reveal a converging aesthetic language shaped by global user expectations. This study contributes to the fields of visual communication and digital design by interpreting this transformation within the theoretical framework of minimalism and simulation theory.