Drama eğitiminde dijital teknolojilerin kullanımı: Research in Drama Education: The Journal of Applied Theatre and Performance' dergisinin analizi
The use of digital technologies in drama education: An analysis of the journal 'Research in Drama Education: The Journal of Applied Theatre and Performance'
  1. Tez No: 955820
  2. Yazar: ŞEYDA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Drama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Yaratıcı Drama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, Research in Drama Education: The Journal of Applied Theatre and Performance (RiDE) dergisinde 1996–2024 yılları arasında yayımlanan ve drama eğitiminde dijital teknoloji kullanımını ele alan makaleleri inceleyerek, alandaki eğilimleri bütüncül bir yaklaşımla analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada makalelerin betimsel özellikleri, dijital teknolojilerin hangi amaçlarla ve eğitim süreçlerinin hangi aşamalarında kullanıldığı, elde edilen sonuçlar ve yazarların önerileri araştırma soruları doğrultusunda değerlendirilmektedir. Veri setini oluşturan 23 araştırma makalesi, meta-sentez deseniyle analiz edilmiş; veriler içerik analizi yöntemiyle tematik olarak sınıflandırılmıştır. Bulgular, dijital teknolojilerin en çok süreçsel drama yaklaşımıyla ilişkilendirildiğini, özellikle COVID-19 döneminde çevrim içi platformlar, dijital hikâye anlatımı araçları ve sanal gerçeklik uygulamalarında artış yaşandığını ortaya koymuştur. Makalelerin çoğunun Avustralya kaynaklı olması, bu ülkenin dijital drama pedagojisinde öncü bir rol oynadığını göstermektedir. Türkiye'deki yayınların ise son yıllarda dijital dönüşüm politikalarıyla birlikte artış eğilimine girdiği belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, dijital teknolojilerin yaratıcı drama süreçlerine dahil edilmesinde pedagojik esneklik, kültürel bağlam duyarlılığı ve öğretmen dijital yeterliliklerinin geliştirilmesinin kritik önem taşıdığını ortaya koymuştur. Bu doğrultuda, alana özgü uygulama temelli modellerin geliştirilmesi ve dijital drama eğitimi alanında daha fazla yerel ve çok kültürlü araştırmanın yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the trends in the use of digital technologies in drama education through a comprehensive examination of articles published between 1996 and 2024 in Research in Drama Education: The Journal of Applied Theatre and Performance (RiDE). The study investigates the descriptive characteristics of the selected articles, the purposes for which digital technologies are used, the stages of drama education in which they are integrated, the main findings, and the authors' recommendations in line with the research questions. The data set consists of 23 research articles analyzed using a meta-synthesis design. The data were thematically categorized through content analysis. The findings reveal that digital technologies are most frequently associated with the process drama approach. A significant increase in the use of online platforms, digital storytelling tools, and virtual reality applications was observed during the COVID-19 pandemic. The dominance of Australia-based studies indicates this country's pioneering role in digital drama pedagogy. It was also found that research originating from Turkey has increased in recent years, particularly in alignment with national digital transformation policies. The results highlight the critical importance of pedagogical flexibility, cultural context sensitivity, and the development of teachers' digital competencies for the effective integration of digital technologies into creative drama processes. Accordingly, the study recommends the development of context-specific, practice-based models and the encouragement of more local and multicultural research in the field of digital drama education.