Kadın futbol hakemlerinin mesleki deneyimlerinin toplumsal cinsiyet perspektifinden incelenmesi
Examining the professional experiences of female football referees from a gender perspective
  1. Tez No: 955819
  2. Yazar: SİMGE DİNDAR TIRAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL AYŞE CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Sports, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Futbol, tarihsel olarak erkek bedeni temel alınarak inşa edilmiş, fiziksel yeterlikten otoriteye kadar tüm unsurlarının erkeklik üzerinden tanımlandığı bir spor dalıdır. Bu bakımdan kadınların futbolda hakem olarak var olması yalnızca mesleki bir katılım olarak değil toplumsal cinsiyet normları, kalıpyargılar ve ataerkil yapılarla sürekli olarak bir mücadele ve müzakere alanı olarak okunmalıdır. Bu çalışma, Türkiye'de kadın futbol hakemlerinin mesleki deneyimlerini toplumsal cinsiyet perspektifiyle incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemine dayalı olarak durum çalışması deseniyle yürütülen araştırmada yedi kadın futbol hakemiyle görüşülmüştür. Yarı yapılandırılmış sorularla yürütülen derinlemesine görüşmelerin tematik analiz yoluyla çözümlenmiş ve dört ana tema belirlenmiştir:“dışlanma ve reddetme”,“sınırlanma ve engellenme”,“kabulle birlikte ödenen bedeller”ve“kazanımlar”. Bulgular, kadınların futbol hakemliği gibi erkek egemen bir meslekte kadın bedenine yüklenen anlamlar, toplumsal cinsiyet rolleri, kadın ve erkeğe yönelik kalıpyargılar ile mücadele ederek bu alanda meşruiyet sağlamaya çalıştıklarını göstermiştir. Bunun için kadınlar, duygularını ve davranışlarını bastırma ve kontrol etme ve bunları eril normlara uydurma gibi stratejiler geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Football is a sport that has historically been built around the male body, and all its elements, from physical competence to authority, are defined through masculinity. In this context, the presence of women as referees in football should be read not only as professional participation but also as a constant struggle and negotiation area with gender norms, stereotypes, and patriarchal structures. This study aims to examine the professional experiences of female football referees in Türkiye from a gender perspective. The research was conducted using qualitative research and a case study design. In-depth interviews were held with seven female football referees using semi-structured questions. The data were analyzed through thematic analysis and four main themes were determined:“exclusion and rejection”,“limitation and obstruction”,“prices paid with acceptance”and“gains”. The findings reveal that in the male-dominated field of football refereeing, women strive to gain legitimacy not only by demonstrating professional competence but also by resisting gender roles, stereotypes, and the normative meanings attributed to the female body. To this end, women develop strategies such as suppressing and controlling their emotions and behaviors and adapting them to masculine norms.