1960 sonrası çağdaş baskıresim sanatında beden imgesi
The image of the body in contemporary printmaking art after 1960
  1. Tez No: 955830
  2. Yazar: İREM ESRA GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. HAYRİ ESMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez, 1960 sonrasında yaşanan toplumsal, politik ve kültürel dönüşümlerle birlikte sanat alanında değişen beden algısına odaklanmaktadır. Özellikle baskıresim sanatında bedenin bir iz, bir ifade ve anlam taşıyıcısı olarak nasıl ele alındığı incelenmiştir. 1960 sonrasında beden artık sadece resmedilen bir etüt nesnesi değil; hafızanın, kimliğin ve direnişin taşıyıcısı haline gelmiştir. Çalışma, bedenin tarihsel süreç içindeki konumunu ve zamanla bedene dair fikirlerin nasıl evrildiğini inceleyerek başlamaktadır. Tez kapsamında incelenen sanatçılar, farklı temsil biçimleriyle beden aracılığıyla kimi zaman bir kimliği görünür kılmakta, kimi zaman ise toplumsal baskılara karşı bir duruş sergilemektedir. Baskıresmin teknik doğası gereği —iz bırakmak, çoğaltmak, katmanlı anlatım kurmak—bedenin ele alınış biçimini ve taşıdığı anlamları çeşitlendirmektedir. Bu çalışmada, sanatçıların bedeni gerek çizerek, gerek doğrudan üretim sürecine dahil ederek nasıl kişisel ve kolektif anlatılar elde ettikleri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bu tez 1960 sonrası çağdaş baskıresim sanatında bedenin bir ifade aracı, ideolojik bir nesne ve varoluş biçimi olarak nasıl ve ne şekilde yer bulduğunu görünür kılmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the changing perception of the body in the field of art with the social, political and cultural transformations after 1960. In particular, how the body is handled as a trace, a carrier of expression and meaning in printmaking is analyzed. After 1960, the body is no longer merely a subject of anatomical study; it has become a carrier of memory, identity and resistance. The study begins by examining the position of the body in the historical process and how ideas about the body have evolved over time. The artists analyzed within the scope of the thesis sometimes make an identity visible through the body through different forms of representation, and sometimes take a stance against social oppression. The technical nature of printmaking - leaving traces, multiplying, building layered narratives - diversifies the way the body is handled and the meanings it carries. This study evaluates how artists create personal and collective narratives by drawing and directly involving the body in the production process. In conclusion, this thesis aims to make visible how and in what ways the body has found a place as a means of expression, an ideological object and a way of being in contemporary printmaking after 1960.