Sosyal bilgiler dersinde afet eğitimi: Türkiye ve ABD öğretim programları üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
Disaster education in social studies: A comparative study of Turkish and US curriculums
- Tez No: 955841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN BURSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) uygulanan sosyal bilgiler öğretim programlarını afet eğitimi açısından karşılaştırmalı olarak incelemektir. Afetlerin toplumsal yaşam üzerindeki etkisi dikkate alındığında, bireylerde afet bilincinin erken yaşlarda geliştirilmesi önemli bir gereklilik hâline gelmiştir. Bu bağlamda, sosyal bilgiler dersi; öğrencilerin çevre bilinci, vatandaşlık sorumluluğu ve toplumsal farkındalık gibi afet eğitimiyle örtüşen kazanımlar elde etmeleri açısından önemli bir araçtır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmış; Türkiye ve ABD sosyal bilgiler öğretim programları afet eğitimi bağlamında tematik olarak incelenmiştir. Bulgular, Türkiye'de afet eğitiminin öğretim programında sınırlı ve dolaylı biçimde yer aldığı, uygulamalı etkinliklerin yeterince vurgulanmadığını; buna karşılık ABD'de afet eğitiminin daha yapılandırılmış, uygulama temelli ve yerel bağlama duyarlı şekilde sunulduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, Türkiye'de sosyal bilgiler öğretim programının afet eğitimi açısından gözden geçirilmesi, kazanımların belirginleştirilmesi ve uygulamalı öğretim yöntemlerinin güçlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma, afet bilinci kazandırmada sosyal bilgiler dersinin rolüne dikkat çekmekte ve program geliştirme çalışmaları için karşılaştırmalı bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to conduct a comparative analysis of the social studies curricula implemented in Turkey and the United States (USA) in terms of disaster education. Considering the impact of disasters on social life, it is crucial to develop disaster awareness in individuals from an early age. In this context, social studies courses play a vital role in equipping students with environmental awareness, civic responsibility, and social consciousness—skills that closely align with disaster education. This research adopts a qualitative methodology and employs document analysis to examine how disaster-related themes are integrated into the curricula of both countries. The findings indicate that in Turkey, disaster education is addressed in a limited and indirect manner within the curriculum, with insufficient emphasis on practical activities. In contrast, the U.S. curriculum presents a more structured, application-oriented, and locally contextualized approach to disaster education. In conclusion, the study suggests that Turkey's social studies curriculum should be revised to strengthen its focus on disaster education by clarifying related learning outcomes and incorporating more hands-on teaching strategies. This research highlights the role of social studies in promoting disaster awareness and provides a comparative framework for future curriculum development efforts.