İlköğretim sosyal bilgiler dersinde deprem eğitiminin değerlendirilmesi
Appraising of earthquake education in elemantary school social studies courses
  1. Tez No: 133714
  2. Yazar: ADEM ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER AYDIN KOLUKISA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Türkiye, dünyanın en önemli deprem bölgelerinden birisinde yer almaktadır. Deprem zararlarına karşı hazırlıklı olmak gerekmektedir. Okullar deprem eğitiminin doğru ve sistematik bir şekilde gerçekleştirilebileceği yerlerdir. Bu çalışmanın amacı, İlköğretim Sosyal bilgiler dersinde deprem ve korunma yollan konusunun öğretiminin değerlendirilmesidir. Bu çalışmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Hazırlanan anket Kırıkkale ve Sakarya il merkezlerinde, ilköğretim 5. sınıf Sosyal bilgiler dersinde deprem ve korunma yollan konusunu öğreten 242 sınıf öğretmenine uygulanmıştır. Öğretmenlerin vermiş oldukları cevaplar dikkate alınarak şu sonuçlara ulaşılmıştır: 1. Sosyal Bilgiler dersinde deprem konusunun öğretimi esnasında en fazla kullanılan yöntem anlatım ve soru-cevaptır. Gösteri ve tartışma yöntemleri orta düzeyde kullanılırken; problem çözme, eğitici oyunlar, örnek olay incelemesi ve proje yöntemleri çok az kullanılmaktadır. Öğretmenlerin büyük bir kısmı, deprem eğitiminde gezi-gözlem yöntemim hiç kullanmamaktadırlar. 2. İlköğretim Sosyal bilgiler dersinde, deprem konusunun öğretiminde en sık kullanılan öğretim materyalleri, harita çeşitleri, fotoğraflar, gazete ve dergilerdir. Televizyon ve video kullanımı orta düzeyde iken; tepegöz, VCD player ve slayt makinesi kullanımı düşük seviyededir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin deprem eğitiminde bilgisayar, bilgisayarda hazırlanan / sunulan animasyon ve simülasyonlar ile data show kullanım düzeyleri oldukça düşüktür. 3. Okullarımızın olası afetlere karşı düzenli bir hazırlıkları yoktur. Okullardaki afet önleme planlarımın güncellenmesi ve deprem tatbikatlarının gerçekleştirilmesi düzenli bir şekilde yapılmamaktadır. Depremle ilgili resim, şiir, kompozisyon yarışmaları ve konferanslar nadiren düzenlenmektedir.11 4. Öğretmenlerimizin depremle ilgili hizmet içi kurslara katılma oram oldukça düşüktür. 5. Araştırmaya katılan öğretmenlerin deprem eğitimi ile ilgili bir takım sorunları vardır. Öğretmenlerin birçoğu, öğretim yöntemleri ve araç-gereç kullanımı konusunda yetersizdir. Deprem eğitimi ile ilgili bazı problemler öğretmen merkezlidir. Öğretmenler, lisans döneminde doğal afetler ve korunma yollan konusunda yeterince eğitim alamamışlardır. Öğretmenler, deprem konusundaki bilgilerini arttırmak için, gazete, dergi, tv programlan, kitaplar, broşür ve afişler gibi görsel ve yazılı bilgi kaynaklarından faydalanmaktadırlar. 6. Araştırmaya katılan öğretmenlerin çok büyük bir kısmı, İlköğretim Sosyal bilgiler ders programında deprem eğitimi ile ilgili konuların miktarının arttırılmasını istemektedir. İlköğretim programlan düzenlenirken, ülkemizin coğrafi özelliklerine uygun olarak, depremsellik bakımından riskli bölgelerde deprem daha ayrıntılı olarak öğretilmelidir. Deprem eğitimi, anaokulundan itibaren ilköğretiminin her kademesinde düzenli bir şekilde verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Turkey is located on one of the most important earthquake regions of the world. It is necessary to be prepared to hazards from earthquake. Schools are places where can perform earthquake education correctly and sistematically. The aim of this study, is to appraise teaching of the subject of earthquake and protection ways in elementary school social studies courses. hi this study survey method is used. Prepared questionnary is applied to 242 classroom teacher who have teached earthquake and protection ways in elementary school 5. class social studies course. According to teacher's answer, the following results are obtained: 1. In social studies course, the most used methods for teaching earthquake subject are expression and ask-answer. As demonsration and discussion methods are used in middle level; problem solving, educational games, model event study and project methods are barely used. A huge percent of techers (55%) never used excursion-observational method. 2. The most often used materials, in teaching of earthquake subject in elementary school social studies course, aremaps, photos, newspapers and magazines. As the usage of television and video is in the middle level, the usage of projector, VCD player and slide machine is in the low level. In earthquake education, by the teachers participated in this survey, the usage of computers, animations and simulations which prepared in computers, and data- show machine is very low. 3. In elementary schools have not orderly preparation to any earthquake hazards. Updating of disaster prevention plans and making earthquake practices don't perform regularly. Drawing, poetry, composition competetions and conference related to earthquake are rarely arranged.IV 4. The percent of participations of teachers in orientation course related to earthquake is very low. 5. Teachers participated in this study have some problems related to earthquake education in social studies course. Most of the teachers are insufficient about the usage of teaching methods and materials. Some problems related to the earthquake education are teacher-centered. Teachers have not obtained necessary education about natural hazards and prevention ways during their postgraduate educations. Teachers benefit from visual and written information sources, like newspapers, magazines, tv programs, books, brochures and posters to increase their knowledge about earthquakes. 6. Most of the teachers participated in this study, want that the ratio of subject related to earthquake education in social studies course shedule. When elementary school schedules arrange, as geographic features of Turkey, earthquake should teach detailed in seismic zone. Earthquake education should be given during all the steps of elementary schools beginning from kindergarten period.