Otel işletmelerinde yabancı uyruklu kadın çalışanların karşılaştıkları şiddet pratikleri ve mücadele stratejileri
Violence practices and combat strategies encountered by foreign female employees in hotel businesses
  1. Tez No: 955843
  2. Yazar: NOZİMAKHON DALIEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÇIVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma otel işletmelerinde çalışan yabancı uyruklu kadınların karşılaştıkları şiddet pratiklerini ve mücadele stratejilerini incelemektedir. Küreselleşme ve turizm sektörünün büyümesiyle birlikte, otel işletmelerinde yabancı uyruklu kadın çalışanların sayısı artmaktadır. Ancak, bu çalışanlar hem cinsiyetleri hem de yabancı uyruklu olmaları sebebiyle ayrımcılığa ve şiddete maruz kalabilmektedirler. Son yıllarda yapılan akademik araştırmalar, turizm sektöründeki kadın çalışanların maruz kaldığı emek sömürüsü, kişisel güvenlik endişeleri ve modern işletmelerdeki mobbing örneklerini ön plana çıkarmıştır. Ancak, yabancı kadın çalışanların maruz kaldığı şiddet ve direniş pratikleri genellikle göz ardı edilmektedir. Yabancı kadınların turizm sektöründe maruz kaldığı şiddet pratiklerini anlamak ve bu konuda farkındalık yaratmak için yeni çalışmaların yapılması önemlidir. Araştırmada yarı yapılandırılmış soru formu kullanılmış ve yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda, yabancı uyruklu kadın çalışanların fiziksel, psikolojik, sözel, ekonomik ve cinsel şiddet pratiklerine maruz kaldığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda, çalışanların bu şiddet pratikleri karşısında bireysel/kolektif, açık/gizli, şiddetli/şiddetsiz direniş uygulamaları saptanmıştır. Elde edilen bulgulardan, sektör yöneticilerine ve gelecekte yapılacak araştırmalar için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the violence experienced by foreign women working in hotel businesses and the strategies they use to cope with it. With globalization and the growth of the tourism sector, the number of foreign female employees in hotels has increased. However, these workers are often subjected to discrimination and violence due to both their gender and foreign status. Recent academic studies have highlighted issues such as labor exploitation, personal safety concerns, and instances of mobbing in modern workplaces affecting women in the tourism sector. Nevertheless, the violence and resistance practices experienced by foreign female workers are often overlooked. It is important to conduct new research to understand the forms of violence foreign women face in the tourism industry and to raise awareness on this issue. In this study, semi structured interview forms were used, and face-to-face interviews were conducted. The findings reveal that foreign female employees are subjected to physical, psychological, verbal, economic, and sexual violence. In this context, the study identified individual/collective, overt/covert, and violent/non-violent resistance practices employed by the workers in response to these acts of violence. Based on the findings, recommendations have been developed for industry managers and future research.