Harmanlanmış öğrenme ortamlarının sorgulama topluluğu çerçevesinde tasarlanması ve incelenmesi: Bir karma yöntem çalışması
Desgning and examining blended learning environments within the community of inquiry framework: A mixed methods study
- Tez No: 955857
- Danışmanlar: PROF. DR. ARAS BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırma, yükseköğretim bağlamında, Sorgulama Topluluğu (Community of Inquiry - CoI) kuramsal çerçevesine dayalı harmanlanmış öğrenme modelinin, üniversite öğrencilerinin akademik başarıları, eleştirel düşünme becerileri, öğrenme memnuniyetleri ve algılanan öğretimsel, sosyal ve bilişsel bulunuşluk düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Karma yöntemle desenlenen bu çalışmada, deney grubuna CoI modeline göre yapılandırılmış sorgulamaya dayalı harmanlanmış bir öğretim süreci uygulanırken, kontrol grubunda geleneksel harmanlanmış öğrenme yaklaşımı benimsenmiştir. Araştırmanın nicel verileri, akademik başarı testleri, eleştirel düşünme ölçeği, memnuniyet anketi ve Sorgulama Topluluğu ölçeği ile; nitel verileri ise öğrenci yansıtma raporları ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Nicel bulgular, CoI tabanlı öğretimin öğrencilerin öğrenme çıktıları üzerinde anlamlı fark yarattığını ortaya koymuştur. Özellikle öğretimsel bulunuşlukta“kolaylaştırma”ve“doğrudan öğretim”, bilişsel bulunuşlukta“keşif”ve“bütünleştirme”aşamalarında deney grubu lehine yüksek düzeyde etkiler gözlemlenmiştir. Nitel veriler, öğrencilerin bu model sayesinde daha yüksek öğrenme motivasyonu, topluluk hissi, öz yeterlik ve duygusal katılım geliştirdiklerini göstermektedir. Araştırma sonuçları, CoI modelinin yalnızca bilişsel değil, aynı zamanda duyuşsal ve sosyal öğrenme süreçlerine de katkı sağladığını; öğrencilerin algılanan bulunuşluk düzeylerini artırarak daha derin ve etkileşimli öğrenme ortamları sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of a blended learning model based on the Community of Inquiry (CoI) theoretical framework on the academic achievement, critical thinking skills, learning satisfaction, and perceived levels ofteaching, social and cognitive presences of university students in the context of higher education. In this mixed-method study, a blended teaching process based on structured inquiry according to the CoI model was applied to the experimental group, while a traditional blended learning approach was adopted in the control group. Quantitative data were collected through academic achievement tests, critical thinking scale, satisfaction questionnaire and Community of Inquiry scale; qualitative data were collected through student reflection reports and semi-structured interviews. Nice findings revealed that CoI-based instruction made a significant difference on students' learning outcomes. In particular, high level effects were observed in favour of the experimental group in the 'facilitation' and 'direct instruction' stages of instructional availability and in the 'exploration' and 'integration' stages of cognitive availability. Qualitative data show that students developed higher learning motivation, sense of community, self-efficacy and emotional engagement through this model. The results of the research show that the CoI model contributes not only to cognitive but also to affective and social learning processes; it provides deeper and more interactive learning environments by increasing students' perceived levels of presence.