Üstün yetenekli öğrencilerin matematik başarısını etkileyen faktörlerin makine öğrenmesi modelleri ile tahmini ve karşılaştırmalı analizi
Prediction and comparative analysis of factors affecting the mathematics achievement of gifted students using machine learning models
  1. Tez No: 955858
  2. Yazar: KÜBRA ÖNGENLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Bursa ilinde Bilim ve Sanat Merkezleri'nde (BİLSEM) eğitim gören üstün yetenekli öğrencilerin matematik başarılarını etkileyen faktörleri belirlemeyi ve bu başarıyı çeşitli makine öğrenmesi modelleri kullanarak tahmin etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada 151 öğrenciden toplanan veriler doğrultusunda, demografik bilgiler, aile yapısı, çalışma alışkanlıkları, motivasyon düzeyi, teknoloji kullanımı ve sosyal etkinlikler gibi değişkenler analiz edilmiştir. Eğitimsel veri madenciliği ve öğrenme analitiği alanlarından yararlanılarak karar ağaçları, destek vektör makineleri ve yapay sinir ağları gibi yöntemler kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, bazı değişkenlerin öğrencilerin matematik başarısını anlamlı şekilde etkilediğini göstermiştir. Çalışma, eğitim politikaları ve bireyselleştirilmiş öğretim stratejilerinin geliştirilmesi açısından önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the factors affecting the mathematics achievement of gifted students studying at Science and Art Centers (BİLSEM) in Bursa and to predict this achievement using various machine learning models. Based on data collected from 151 students, variables such as demographic information, family structure, study habits, motivation level, use of technology, and social activities were analyzed. Techniques from the fields of educational data mining and learning analytics, including decision trees, support vector machines, and artificial neural networks, were employed. The results showed that certain variables significantly influence students' mathematics performance. The study provides important findings for the development of educational policies and personalized teaching strategies.