Comparing the impact of teacher feedback and combined automated and teacher feedback on EFL learners' paragraph writing performance
Öğretmen geri bildirimi ve birleştirilmiş otomatik geri bildirim ve öğretmen geri bildirimi modelinin yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin paragraf yazma performansı üzerindeki etkisinin karşılaştırılması
- Tez No: 955888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SEVİMEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Yabancı dil olarak İngilizce yazma becerisi, genellikle dil öğreniminde önemli ancak aynı zamanda zorlayıcı olarak düşünülmektedir. Bu nedenle, öğretmenler son zamanlarda öğrencilerinin yazma becerilerini geliştirmek için hem yapay zekâ destekli araçların sağladığı otomatik geri bildirimi hem de öğretmen geri bildirimini kullanmaktadır. Dolayısıyla bu araştırma, Grammarly aracılığıyla alınan otomatik geri bildirimin öğretmenlerin yazılı geri bildirimleriyle birleştirilmiş olarak alınmasının yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk ortaokul öğrencilerinin paragraf yazma performansları üzerindeki etkisini ve bu tür birleştirilmiş geri bildirimin yazma derslerinde kullanılmasına ilişkin öğrencilerin görüşlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Karma yöntemli açıklayıcı sıralı bir araştırma deseni kullanılmıştır. İlk olarak, deneysel çalışmada, bir devlet ortaokulunda 7. sınıfta okuyan toplam 38 öğrenci, sekiz hafta devam eden süreç temelli bir yazma öğretimi içerisinde ön ve son yazma etkinliklerini ve dört paragraf yazma etkinliğini tamamlamıştır. İkinci olarak, 12 öğrencinin görüşleri yarı yapılandırılmış görüşmelerle araştırılmıştır. Sonuçlar, geri bildirim uygulamasından sonra, birleştirilmiş geri bildirim grubunun öğretmen geri bildirim grubundan önemli ölçüde daha iyi performans göstermediğini, ancak her iki grubun da kendi içlerinde yazma performanslarını ön yazma etkinliğinden son yazma etkinliğine kadar önemli ölçüde geliştirdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca bulgular, tüm öğrencilerin yazıları hakkında birleştirilmiş geri bildirim almaktan memnun olduklarını ve çoğunlukla gelecekteki yazma görevlerinde bu tür bir geri bildirim almak istediklerini göstermiştir. Birleştirilmiş geri bildirimle ilgili bazı eksikliklerin altı çizilse de genellikle daha avantajlı olarak algılanmıştır. Öğrenciler ayrıca birleştirilmiş geri bildirim almanın yazma performanslarını artırdığını belirtmişlerdir. Bu doğrultuda hem öğrenciler hem de öğretmenler için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Writing in English as a foreign language (EFL) has usually been regarded as crucial, but also challenging in language learning. Therefore, teachers have employed both automated feedback (AF) through AI-powered tools and teacher feedback to improve their learners' writing skills recently. Then, the current study aims to investigate the impact of receiving AF through Grammarly combined with teacher written feedback on the paragraph writing performance of Turkish EFL middle school learners, and their opinions about using such combined feedback in their writing classes. A mixed-methods explanatory sequential research design was employed. First, in the experimental study, a total of 38 students who were in the 7th grade at a public middle school completed the pre- and post-writing tasks, and four paragraph writing tasks in an eight-week-process-based writing instruction. Secondly, 12 learners' opinions were explored through semi-structured interviews. The results revealed that the combined feedback group did not significantly outperform the teacher feedback group after the feedback intervention, but each group on their own significantly improved their writing performance from the pre- to post-writing tasks. Besides, the findings showed that all the learners enjoyed receiving combined feedback on their writing and mostly desired to receive such feedback on their future writing tasks. Although some shortcomings regarding combined feedback were underlined, it was usually perceived more advantageous. Learners also stated that receiving combined feedback enhanced their writing performance. Accordingly, some implications were offered both to learners and teachers.