Ticari serbestleşmenin vergi gelirleri üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
Impact of trade openness on tax revenues: Evidence from Turkey
- Tez No: 590943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
1980'li yıllardan itibaren dünyada liberalleşme ve küreselleşme süreci önemli miktarda hız kazanmıştır. Birçok ülke uluslararası mal, hizmet ve sermaye akışı üzerindeki kısıtlamaları azaltarak küresel ekonomi ile bütünleşmeye yönelik adımlar atmıştır. Bunun sonucunda küresel mal, hizmet ve sermaye akışında ortaya çıkan kayda değer artış araştırmacıları ticari serbestleşme ile küreselleşmenin ekonomik, sosyal, kurumsal ve siyasi etkilerini araştırmaya yönlendirmiştir. Bu çalışmada zaman serisi analizi kullanılarak 1974-2017 döneminde Türkiye'de ticari serbestleşme ile doğrudan yabancı sermaye girişlerinin toplam vergi gelirleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışma sonucunda, uzun dönemde ticari serbestleşme ile doğrudan yabancı sermaye girişlerinin toplam vergi gelirlerinin pozitif etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The liberalization and globalization process gained considerable acceleration as of 1980s. Many countries took the steps for integration with global economy by decreasing the limitations over the international flows of goods, services, and capital. And consequently the significant increases in the global flows of goods, services, and capital have forwarded the scholars to research the economic, social, institutional and political effects of trade liberalization and globalization. This study investigates the effect of trade liberalization and foreign direct investment inflows on the total tax revenues in Turkey during the 1974-2017 period through time series analysis. We revealed that the trade liberalization and foreign direct investment inflows positively affects the total tax revenues in the long run.