Testing the predictions of the Aspect and Discourse Hypothesis: Evidence from the written narratives of intermediate level Turkish EFL learners
Kılınış ve Söylem Hipotezlerindeki önermelerin test edilmesi: Orta seviye İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin yazılı öykülerinden bulgular
  1. Tez No: 955894
  2. Yazar: YAVUZCAN DERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA SUBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Mevcut çalışma İngilizce öğrenen orta seviye, Türk öğrencilerin aradillerinde Kılınış ve Söylem Hipotezlerindeki önermeleri araştırmaktadır. Spesifik olarak çalışma, öğrenci öykülerini ders materyalleri ile karşılaştırarak kılınış yüklem türleri, fiil morfolojisi ve söylem yapısı arasındaki etkileşimi incelemeyi amaçlamaktadır. Seksen sekiz öğrenci tarafından yazılan kişisel öyküler ve iki ders kitabı ve bir seviyelendirilmiş okuma kitabından alınan veriler, derleme dayalı nicel bir araştırma deseninde kullanılmıştır. Her iki derlemdeki bütün çekimli yüklemler kılınış türü, morfolojik ve söylem yapısı açısından etiketlenmiştir. Bu süreç manuel data analizi ile alana metodolojik bir yenilik sağlayacak olan büyük dil modeli (ChatGPT-4o) kullanımını bir araya getirmiştir. Etiketlenmış veriler, istatistiki olarak anlamlı ilişkiler ve farklılıkları bulmak için çapraz tablolar, ki-kare testi ve tek yönlü varyans testi ile analiz edilmiştir. Bulgular hem Kılınış hem de Söylem Hipotezlerindeki önermeleri ampirik açıdan büyük ölçüde desteklemiştir, özellikle sonlu yüklemlerin ön plan bilgisinde geçmiş zaman morfolojisinde kullanımı ile. Ayrıca öğrenci çıktısı ile ders materyalinden sağlanan girdi arasında çok yüksek oranda benzerlik görülmüştür ki bu da sınıftaki girdinin öğrenci çıktısı üzerindeki önemini artırmaktadır. Bu bulgular aradil gelişimi konusunda daha derin bir kavrayışa katkıda bulunurken özellikle ders materyallerinin seçimi ve organizasyonu konularında müfredat açısından da pedagojik öneriler barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study investigates the predictions of the Aspect Hypothesis (AH) and Discourse Hypothesis (DH) in the interlanguage of intermediate level of Turkish EFL learners. Specifically, it aims to examine the interaction among lexical aspect, verbal morphology, and discourse grounding by comparing learner narratives with instructional materials. A corpus-based, quantitative research design was employed with personal narratives written by eighty-eight learners and instructional data drawn from two textbooks and a graded reader. All finite predicates in both corpora were annotated for their lexical class, morphological form, and grounding. This process incorporated both manual analysis and the use of a large language model (ChatGPT-4o), representing a novel methodological contribution to the field. The annotated data was analyzed for significant associations and differences using cross-tabulations, Pearson's Chi-square, and one-way ANOVA. The findings revealed substantial empirical support for the predictions of both AH and DH, most notably the alignment of telic predicates with past morphology in foreground clauses. Furthermore, a high degree of structural similarity was observed between learner output and instructional input, reinforcing the influence of the input on learner production. These findings contribute to a deeper understanding of interlanguage development and yield pedagogical implications for curriculum design, particularly with respect to the selection and organization of instructional materials.