Usage of preserved moss as acoustic material: Multi substrate system
Mumyalanmış yosunun akustik malzeme olarak kullanımı: Çoklu alt tabaka sistemleri
- Tez No: 955911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SEVİNÇ KARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Mimari akustik, tasarlanmış ortamlarda yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen temel faktörlerden biridir. Bu tez, geleneksel dikey bahçe sistemlerine alternatif olarak mumyalanmış yosun duvarların akustik özelliklerini ve mimari potansiyelini araştırmaktadır. Bu araştırma, yosun duvarı uygulamalarını tanımlamak için“çeşitli alt tabaka sistemleri”terimini önermekte olup, tek bir büyüme ortamının ötesinde malzeme entegrasyonundaki çok yönlülüğü vurgulamaktadır. Deney çalışmaları, mumyalanmış yosunun (liken türü) orta-yüksek frekans aralıklarındaki ses yutuculuk performansını belirlemek için yapıldı ve gözenekli yapısına vurgu yapılmaktadır. Sonuçlar, yosun duvarlarının düşük frekansları yutmada yetersiz olduğunu, ancak orta-yüksek frekans aralığında dikkate değer akustik özellikler sergilediğini, böylece tasarlanmış ortamlarda ek akustik yalıtım malzemesi olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Bu araştırma, dikey bahçe sistemlerinin akademik sınıflandırma tutarlılığındaki eksikliği vurgulamakta ve bunların sınıflandırılması ve performans kriterleri üzerine ek araştırmalar yapılması gerektiğini önermektedir. Malzeme deneylerinin artırılması ve gerçek ortamda performansının analizi yoluyla, mumyalanmış yosun duvarlar estetik, akustik ve ekolojik avantajları birleştiren pratik, sürdürülebilir bir mimari alternatif olarak sunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Architectural acoustics is an essential factor that significantly influences the quality of life in designed environments. This thesis investigates the acoustic characteristics and architectural potential of preserved moss walls as an alternative to traditional vertical garden systems. This research proposes the term“multi-substrate systems”to describe moss wall applications, emphasising the versatility in material integration beyond a singular growth medium. Experimental studies were done to determine the sound absorption performance of preserved moss (a species of lichen) within the mid-high frequency ranges, emphasising its porous nature. The results demonstrate that while the moss walls are ineffective at absorbing low frequencies, they demonstrate noteworthy acoustic capabilities in the mid-frequency range, thus providing as supplementary acoustic insulation in designed environments. This research points out a deficiency in the academic uniformity of vertical garden systems and suggests the necessity for additional investigation into their categorisation and performance criteria. Through an increase of material experimentation and an analysis of practical performance, preserved moss walls may present a practical, sustainable architectural alternative that integrates aesthetic, acoustic, and ecological advantages.