Farklı tarımsal yan ürün ve atıklar üzerinden izole edilen mikrofungusların lakkaz aktivitelerinin araştırılması
Investigation of laccase activities of microfungi isolated from different agricultural by-products and wastes
- Tez No: 955957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİDE KARABIYIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Trakya'da üretimi yapılan tarım ürünlerinden elde edilen yan ürün ve atıklardan mikrofungus izolasyonu, fungal izolatların morfolojik ve moleküler identifikasyonları, lakkaz aktivitelerinin nitel ve nicel olarak tayin edilmesi, katı substrat fermantasyonu (SSF) ile ekstraselüler lakkaz üretimi, üretim şartlarının optimizasyonu ve lakkaz enziminin bazı özelliklerinin belirlenmesi amaçlandı. Plak tayin metodu ile ABTS, guaiacol ve tannik asitin indikatör olarak yer aldığı besiyerlerinde gerçekleştirilen nitel analizler sonrasında lakkaz aktivitesine sahip olduğu belirlenen beş izolat; Aspergillus sydowii BSL 22, Cladosporium cladosporioides BSL 32, Cladosporium velox BSL 17, Fusarium proliferatum BSL 16 ve Trichothecium roseum BSL 10 olarak tanımlandı. SSF ortamında yapılan çalışmalarda, en yüksek lakkaz aktivitesi gösteren izolat Fusarium proliferatum BSL 16 (19,42 ± 1,34 U/L), en düşük aktiviteli izolat Aspergillus sydowii BSL 22 (5.28 ± 0.50 U/L), en iyi aktivitenin gözlendiği substrat buğday kepeği (14.56 ± 0.80 U/L), en düşük aktivitenin gözlendiği substrat ise mısır küspesi (4.87 ± 1.05 U/L) olarak belirlendi. Çalışmanın devamında lakkaz kaynağı olarak seçilen F. proliferatum ve substrat olarak buğday kepeği kullanılarak hazırlanan SSF ortamında lakkaz üretimleri gerçekleştirilerek üretim koşulları optimize edildi. Başlangıç nem miktarı %60 (23.99 ± 1.45 U/L), pH değeri 5.0 (25.96 ± 1.11 U/L), inokülüm miktarı 2.0 mL (18.21 ± 1.74 U/L) olan SSF ortamlarında ve inkübasyon süresinin yedinci gününde (24.30 ± 1.53 U/L) en yüksek lakkaz aktiviteleri ölçüldü. F. proliferatum'dan elde edilen lakkaz enziminin bazı özellikleri araştırılmak üzere reaksiyon karışımının farklı pH, sıcaklık ve sürelerde inkübasyonu sonucunda; pH 3.5'te (32.26 ± 1.07 U/L), 40ºC'de (22.29 ± 1.86 U/L) ve 3 dakika sürede (33.84 ± 0.34 U/L) maksimum enzim aktiviteleri kaydedildi. Sonuç olarak, bu tez çalışması kapsamında Trakya Bölgesi'nden yeni bir fungal lakkaz kaynağı olan F. proliferatum BSL 16 izolatı elde edildi. Bölgede tarımı en fazla yapılan buğdaydan elde edilen kepek, endüstriyel önemi olan lakkaz enziminin biyoteknolojik üretiminde substrat olarak kullanıldı. Yapılan bu çalışmada, çevre dostu ve ekonomik fungal lakkaz üretimi SSF tekniği ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to isolate microfungi from by-products and wastes obtained from agricultural products produced in Thrace, morphological and molecular identification of fungal isolates, qualitative and quantitative determination of laccase activities, extracellular laccase production by solid substrate fermentation (SSF), optimisation of production conditions and determination of some properties of laccase enzyme. Five isolates were identified as Aspergillus sydowii BSL 22, Cladosporium cladosporioides BSL 32, Cladosporium velox BSL 17, Fusarium proliferatum BSL 16 and Trichothecium roseum BSL 10. The isolate with the highest laccase activity was Fusarium proliferatum BSL 16 (19.42 ± 1.34 U/L), the isolate with the lowest activity was Aspergillus sydowii BSL 22 (5.28 ± 0.50 U/L), the substrate with the best activity was wheat bran (14.56 ± 0.80 U/L) and the substrate with the lowest activity was corn meal (4.87 ± 1.05 U/L). In the continuation of the study, laccase production was carried out in SSF medium prepared using F. proliferatum as the laccase source and wheat bran as the substrate and the production conditions were optimised. The highest laccase activities were measured in SSF media with initial moisture content of 60% (23.99 ± 1.45 U/L), pH value of 5.0 (25.96 ± 1.11 U/L), inoculum amount of 2.0 mL (18.21 ± 1.74 U/L) and on the seventh day of the incubation period (24.30 ± 1.53 U/L). In order to investigate some properties of the laccase enzyme obtained from F. proliferatum, maximum enzyme activities were recorded at pH 3.5 (32.26 ± 1.07 U/L), 40ºC (22.29 ± 1.86 U/L) and 3 minutes (33.84 ± 0.34 U/L) as a result of incubation of the reaction mixture at different pH, temperature and time. In conclusion, within the scope of this thesis study, a new fungal laccase source, F. proliferatum BSL 16 isolate was obtained from Thrace Region. Bran obtained from wheat, which is the most cultivated wheat in the region, was used as a substrate in the biotechnological production of laccase enzyme of industrial importance. In this study, environmentally friendly and economical fungal laccase production was carried out by SSF technique.