The problems faced by information technologies teachers working in secondary schools about information technologies education and their approaches to these problems (Van sample)
Ortaokullarda görev yapan bilişim teknolojileri öğretmenlerinin bilişim teknolojileri eğitimi konusunda karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yaklaşımları (Van örneği)
- Tez No: 955990
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İstatistik, Science and Technology, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bilişim teknolojileri dersi, günümüz dijital çağında öğrencilerin teknolojiyi etkin ve bilinçli bir şekilde kullanabilmesi için temel beceriler kazandırmayı hedefleyen önemli bir eğitim alanıdır. Bu ders, öğrencilere dijital okuryazarlık, problem çözme, eleştirel düşünme ve yaratıcı yetkinlikler kazandırırken, gelecekteki kariyer hazırlıkları ve dijital topluma entegrasyon süreçlerine de katkı sağlamaktadır. Ancak bu dersin etkili bir şekilde işlenmesi, öğretmenlerin karşılaştığı çeşitli sorunlar nedeniyle günümüzde güçleşmektedir. Bilişim teknolojileri öğretmenleri, okullardaki altyapı eksiklikleri, eski ve yetersiz donanım, internet erişim sorunları gibi teknik sıkıntılarla mücadele etmektedir. Bunun yanı sıra, teknolojinin hızlı değişimine ayak uyduramayan müfredat, sınırlı ders saatleri ve öğrenci motivasyonunun düşüklüğü, eğitimin niteliğini olumsuz etkilemektedir. Velilerin bilişim teknolojileri dersini yeterince önemsememesi ve okul yönetimlerinin bütçe desteğinin yetersiz kalması, öğretmenlerin işini daha da zorlaştırmaktadır. Ayrıca, öğretmenlerin hizmet içi eğitimlere erişimde yaşadığı zorluklar, teknolojik gelişmeleri takip etmelerini ve derslerde uygulamalarını sınırlamaktadır. Dolayısıyla, bu araştırma, ortaokul bilişim teknolojileri öğretmenlerinin bilişim teknolojileri eğitiminde karşılaştıkları sorunları ve bu sorunlara yönelik yaklaşımlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Van ilinin merkez ilçelerinde (Tuşba, İpekyolu, Edremit) görev yapan 63 bilişim teknolojileri öğretmeniyle yürütülmüştür. Çalışma, öğretmenlerin mesleki deneyimleri, müfredat uygulamalarındaki zorluklar, altyapı sorunları, öğrenci motivasyonu, velilerin ve okul yönetimlerinin tutumları gibi temel konuları ele almıştır.
Özet (Çeviri)
Information technologies course is an important field of education that aims to provide students with basic skills to use technology effectively and consciously in today's digital age. This course provides students with digital literacy, problem solving, critical thinking and creative competences and contributes to their future career preparations and integration into the digital society. However, the effective teaching of this course is becoming more difficult today due to various problems faced by teachers. ICT teachers struggle with technical problems such as infrastructure deficiencies in schools, old and inadequate hardware, and internet access problems. In addition, curricula that cannot keep up with the rapid changes in technology, limited lesson hours and low student motivation negatively affect the quality of education. The fact that parents do not attach enough importance to ICT courses and that school administrations' budget support is insufficient make teachers' work even more difficult. In addition, teachers' difficulties in accessing in-service trainings limit their ability to follow technological developments and apply them in their lessons. Therefore, this study aims to examine the problems faced by secondary school ICT teachers in ICT education and their approaches to these problems. The study was conducted with 63 information technologies teachers working in the central districts of Van province (Tuşba, İpekyolu, Edremit) in the 2023-2024 academic year. The study addressed basic issues such as teachers' professional experiences, difficulties in curriculum implementation, infrastructure problems, student motivation, attitudes of parents and school administrations.