Role of micro RNAs in chronic wounds
Kronik yaralarda miRNA'larin rolü
- Tez No: 955994
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kronik yaralar, özellikle diyabetik ayak yaraları, iş gücü kaybına yol açmakta ve tüm ülkelerde sağlık sistemine ağır bir finansal yük getirmektedir. Diyabetik ayak yaraları, dünya genelinde bacak amputasyonlarına yol açan başlıca nedenlerden biridir. miRNA'lar, küçük kodlamayan, gen ekspresyonunu post-transkripsiyonel düzeyde düzenleyen RNA molekülleridir ve yara iyileşme süreçlerinin düzenlenmesinde giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, diyabetik ayak yaralarını temsil eden kronik yaraların patofizyolojisinde miRNA-29 ailesinin rolü incelenmiştir. Çalışmaya toplam 16 birey dahil edilmiştir; bunlardan sekizi diyabetik ayak yarası olan hastalar ve sekizi akut cerrahi yaraları olan kontrol bireyleridir. Hastalardan alınan doku biyopsilerinden RNA izole edilmiş, ardından miRNA-29a-5p, miRNA-29b-1-5p ve miRNA-29c-5p seviyeleri gerçek zamanlı PCR yöntemi ile değerlendirilmiştir. Ekspresyon seviyeleri RNU6 referans geni ile normalize edilmiş ve veriler parametrik olmayan testler ve ROC eğrisi analizi kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular, diyabetik ayak yaralarındaki miR-29a ekspresyonunun kontrol grubuna kıyasla önemli ölçüde azaldığını (p=0.0087) ve ROC analizindeki AUC değerinin 0.89 olduğunu göstermekte, bu da güçlü bir ayırt edici potansiyel olduğunu belirtmektedir. Aksine, miR-29b ve miR-29c'nin dokuda anlamlı farklılıklar göstermediği belirlenmiştir. Fonksiyonel olarak, miR-29a'nın fibrozis, anjiyogenez ve immün düzenleme gibi birçok kritik biyolojik süreçte rol oynadığı bilinmektedir. Sonuç olarak, bu tez miRNA-29 ailesinin, özellikle miR-29a'nın, kronik yaraların, özellikle diyabetik ayak yaralarının patogenezindeki temel rolünü vurgulamaktadır. Bulgular, miR-29a'nın doku bazlı bir biyomarker olarak potansiyelini ortaya koymakta ve gelecekte hedeflenebilir bir terapötik ajan olabileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic wounds, especially diabetic foot wounds, cause significant loss of workforce and impose a significant financial strain on the medical system in all countries. Diabetic foot ulcers are a primary contributor to leg amputations globally. Small, non-coding RNA molecules known as miRNAs control post-transcriptional levels of gene expression and are becoming more and more significant in the control of wound healing processes. This study examined the function of the miRNA-29 family in the pathophysiology of diabetic foot wounds, which are classified as chronic wounds. The study included a total of 16 individuals, comprising eight with diabetic foot wounds and eight control individuals with acute surgical wounds. RNA was isolated from tissue biopsies taken from the patients, and then the levels of miRNA-29a-5p, miRNA-29b-1-5p, and miRNA-29c-5p were evaluated using the real-time PCR method. The data were statistically analyzed using non-parametric tests and ROC curve analysis, and expression levels were normalized with the RNU6 reference gene. The results indicated that the expression of miR-29a in diabetic foot wounds was substantially reduced in comparison to the control group (p=0.0087) and that the AUC value in the ROC analysis was 0.89, indicating a highly discriminatory potential. In contrast, it was determined that miR-29b and miR-29c did not show significant differences in tissue. It is widely recognized that miR-29a is involved in numerous critical biological processes, including immune regulation, angiogenesis, and fibrosis. In conclusion, this thesis emphasizes the fundamental role of the miRNA-29 family, particularly miR-29a, in the pathogenesis of chronic wounds, specifically diabetic foot wounds. The results indicate that miR-29a has the potential to serve as a tissue-based biomarker and that it may be a targetable therapeutic agent in the future.