3 Numaralı Karaman Ahkâm Defteri'nin çeviri yazısı (S.97-196) 1747-1748
The transcription of Karaman Ahkâm Register numbered 3 (PP. 97-196) 1747-1748
  1. Tez No: 955997
  2. Yazar: NERGİZ BAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
Osmanlı devlet-toplum anlayışı,“adalet”olursa“mülkün”yani devletin ayakta duracağı esasına dayanmaktaydı. Bu anlayış çerçevesinde Divân-ı Hümâyûn'un aslî görevi şikâyet dinlemek olmuştur. Benzer şekilde kanunların ana hedefleri arasında halkı, yöneticilerin zulmünden korumak bulunmaktaydı. Devlet kurmuş olduğu sistem ile ahaliye sınırsız şikâyet hakkı tanımış, bu bağlamda mağdur olanlar en alt kademedeki kaza mahkemesinden en üstte bulunan Divân-ı Hümâyûn'a başvurarak hakkını arayabilmekteydi. Böylelikle mahallinde halledilemeyip merkeze; Divân-ı Hümâyûn'a akseden şikâyetlerin burada görüşülmesinden sonra alınan kararların ferman/hüküm hâline getirilmeden önce birer kopyalarının eyaletler ile ilgili defterlere kaydedilmesi sonucunda Eyalet Ahkâm Defterleri ortaya çıkmıştır. Bu genel malumat bağlamında 3 Numaralı Karaman Ahkâm Defteri'nde (s. 97-196) yer alan hükümler tez konumuzu oluşturmaktadır. İlgili hükümler sırasıyla eşkıyalık hareketleri ve gasp olayları, vergi meseleleri, alacak-verecek davaları, vakıflar, arazi ve tapu uyuşmazlıkları ile miras konularında yoğunlaşmaktadır. Divân'da görüşülen bu hususlar, mahallindeki idarecilere hitaben gönderilen emirler üzerinden çözüme kavuşturulmaktaydı. Bu süreçte kaza kadılıkları önemli bir merci olarak vazife görmekteydi. Tez konumuzu teşkil eden hükümler zaman aralığı olarak 1747-1748 yıllarını kapsamaktadır. Bu hükümlerin 1730 İsyanı ve artçı isyanlar ile 1736 Osmanlı-Rusya ve Osmanlı-Avusturya savaşlarının yanında 1723'te başlayıp 1746'da sona eren Osmanlı-İran harpleri tesirinde ortaya çıktıklarını söylemek mümkündür. Asayişten sorumlu asker ve sair görevlilerin cepheye görevlendirilmesi eyaletlerde yol güvenliğinin azalması ve merkezî idarenin kontrolünün zayıflaması ile netice vermiş ve bilhassa Osmanlı kırsalının, yol ve geçitlerinin güvenliğinde zafiyet ortaya çıkmış olduğundan alakalı hükümlerin büyük oranda eşkıyalık, gasp ve yağma hareketleri konulu olması söz konusudur. Savaşın reaya üzerindeki ekonomik baskısı aynı zamanda vergi merkezli şikâyetler ve köy terkleri olarak etkisini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman state-society understanding was based on the principle that if there was“justice”, the“property”, that is, the state, would stand. Within the framework of this understanding, the primary duty of the Imperial Council was to hear complaints. Similarly, among the main goals of the laws was to protect the people from the oppression of the administrators. The state granted the people unlimited right to complain with the system it established, and in this context, the aggrieved could seek their rights by applying from the lowest district court to the highest Imperial Council. Thus, the complaints that could not be resolved locally and were conveyed to the central Imperial Council were discussed here, and copies of the decisions taken were recorded in the books related to the provinces before they were turned into decrees/rules, and the Provincial Decrees Books emerged. In the context of this general information, the provisions in the Karaman Ahkam Defteri No. 3 (pp. 97-196) constitute our thesis subject. The relevant provisions focus on banditry movements and usurpation incidents, tax issues, debt-receivables cases, foundations, land and title disputes, and inheritance issues, respectively. These issues discussed in the Divan were resolved through orders addressed to local administrators. During this process, district judgeships served as an important authority. The provisions constituting our thesis subject cover the years 1747-1748. It is possible to say that these provisions emerged under the influence of the 1730 Rebellion and the aftershocks, the 1736 Ottoman-Russian and Ottoman-Austrian wars, as well as the Ottoman-Persian wars that began in 1723 and ended in 1746. The assignment of soldiers and other officials responsible for public order to the front resulted in a decrease in road safety in the provinces and a weakening of central administrative control, and since the security of the Ottoman countryside, roads and passages in particular was compromised, the relevant provisions largely dealt with banditry, extortion and looting. The economic pressure of the war on the subjects also showed its effect in the form of tax-based complaints and village abandonment.