Açık hücreli bakır köpük entegre edilmiş reküperatif brülör başlık yapısının baca gazı ısıl veriminin sayısal incelenmesi
Numerical investigation of the flue gas thermal efficiency of open cell copper foam integrated recuperative burner head structure
  1. Tez No: 955998
  2. Yazar: ÖMER TÜRKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLHAN ÜRKMEZ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, reküperatif brülör sistemlerine entegre edilmiş açık hücreli metal köpük yapıların ısı transferine etkisi sayısal yöntemlerle incelenmiştir. Reküperatif brülörler, atık ısıyı geri kazanarak enerji verimliliğini artırmayı amaçlayan sistemlerdir. Bu kapsamda, açık hücreli bakır köpük ve geleneksel silisyum karbür başlıkların kullanıldığı iki farklı brülör başlık modeli oluşturulmuş ve bu modeller Siemens FloEFD yazılımı kullanılarak hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) analiz modülü ile analiz edilmiştir. Sıcaklık dağılımları, hız profilleri, basınç kayıpları ve ısı transfer katsayıları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, açık hücreli metal köpüklerin yüksek yüzey alanı ve termal iletkenlik gibi özellikleri sayesinde ısı transfer performansını önemli ölçüde artırdığını göstermiştir. Ayrıca, modellerin enerji verimliliği Siegert faktörü yaklaşımıyla hesaplanmış ve açık hücreli metal köpük yapıların reküperatif brülör sistemleri için etkin bir alternatif sunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
n this thesis, the effect of open cell metal foam structures integrated into recuperative burner systems on heat transfer was investigated by numerical methods. Recuperative burners are systems that aim to increase energy efficiency by recovering waste heat. In this context, two different burner head models were created using open cell copper foam and traditional silicon carbide heads and these models were analyzed with the computational fluid dynamics (CFD) analysis module using Siemens FloEFD software. Temperature distributions, velocity profiles, pressure losses and heat transfer coefficients were evaluated comparatively. The results obtained showed that open cell metal foams significantly increase heat transfer performance thanks to their properties such as high surface area and thermal conductivity. In addition, the energy efficiency of the models was calculated with the Siegert factor approach, and it was concluded that open cell metal foam structures offer an effective alternative for recuperative burner systems.