Çalışanların iş kaygısı düzeyleri ile stres yönetimi becerilerinin iş performansına etkisi
Effect of employees job anxiety levels and stress management skills on job performance
  1. Tez No: 955996
  2. Yazar: FATİH ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmanın amacı çalışanların iş kaygısı düzeyleri ile stres yönetimi becerilerinin iş performansına etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya Niğde İl Gençlik Spor Müdürlüğünde çalışan 210 gönüllü kişi katılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışanların stresle başa çıkma yöntemlerinin belirlemesinde Stresle Başa Çıkma Yöntemleri Ölçeği, işle ilgili kaygı düzeylerini ölçmek için İşle İlgili Kaygı Ölçeği, iş performansı düzeylerinin ölçülmesinde Bireysel İş Performansı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ikili karşılaştırmalarda Independent T testi, gruplar arası karşılaştırmada One Way Anova lehine belirlemede ise Tukey testi kullanılmıştır. İlişkinin belirlenmesinde Pearson Kolerasyon analizi kullanılmıştır. Erkek çalışanların iş kaygı toplam puanları ve kadın çalışanların iş kaygı toplam puanlarının karşılaştırılmasında fark saptanmamıştır. Erkek çalışanların stres yönetimi toplam puanları ve kadın çalışanların stres yönetimi toplam puanlarının karşılaştırılmasında fark olduğu farkın kadın çalışanlar lehine olduğu tespit edilmiştir. Erkek çalışanların iş performansı toplam puanları ve kadın çalışanların iş performans toplam puanlarının karşılaştırılmasında fark olduğu farkın erkek çalışanlar lehine olduğu tespit edilmiştir. Bekâr çalışanların iş kaygı toplam puanları ve evli çalışanların iş kaygı toplam puanlarının karşılaştırılmasında fark olduğu farkın evli çalışanlar lehine olduğu tespit edilmiştir. Bekâr çalışanların stres yönetimi toplam puanları ve evli çalışanların iş kaygı toplam puanlarının karşılaştırılmasında fark saptanmamıştır. Bekâr çalışanların iş performans toplam puanları ve evli çalışanların iş performans toplam puanlarının karşılaştırılmasında fark olduğu farkın evli çalışanlar lehine olduğu tespit edilmiştir. Lise mezunu çalışanların iş kaygı toplam puanları ve lisans mezunu çalışanların iş kaygı toplam puanları ve lisansüstü mezunu çalışanların iş kaygı toplam puanlarının, eğitim durumu değişkenine göre karşılaştırılmasında fark saptanmamıştır. Lise mezunu çalışanların stres yönetimi toplam puanları, lisans mezunu çalışanların stres yönetimi toplam puanları ve lisansüstü mezunu çalışanların stres yönetimi toplam puanlarının eğitim durumu değişkenine göre karşılaştırılmasında fark saptanmamıştır. Lise mezunu çalışanların iş performans toplam puanları ve lisans mezunu çalışanların iş performans toplam puanları ve lisansüstü mezunu çalışanların iş performans toplam puanlarının eğitim durumu değişkenine göre karşılaştırılmasında fark saptanmamıştır. İşçi çalışanların iş kaygı toplam puanları ve EYS çalışanların iş kaygı toplam puanlar ve memur çalışanların iş kaygı toplam puanlarının statü durumu değişkenine göre karşılaştırılmasında fark olduğu farkın memur çalışanlar lehine olduğu tespit edilmiştir. İşçi çalışanların stres yönetimi toplam puanları ve EYS çalışanların stres yönetimi toplam puanları, memur çalışanların stres yönetimi toplam puanlarının statü durumu değişkenine göre karşılaştırılmasında fark saptanmamıştır. İşçi çalışanların iş performans toplam puanları ve EYS çalışanların iş performans toplam puanları, memur çalışanların iş performans toplam puanlarının statü durumu değişkenine göre karşılaştırılmasında fark olduğu farkın memur çalışanlar ve EYS çalışanlar lehine olduğu tespit edilmiştir. Antrenman yapma durumu değişkenine göre karşılaştırma yapıldığında iş performansı ve stres yönetimi değişkeninde fark saptanmazken iş kaygısı değişkeninde fark olduğu farkın 10-19 yıl çalışanlar lehine olduğu tespit edilmiştir. İş kaygısı ile iş performansı arasında pozitif ve anlamlı düzeyde bir ilişki vardır. Sonuç olarak, İş kaygısı ile stres yönetimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktur. Korelasyon negatif ama çok düşüktür. Stres yönetimi ile iş performansı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamakta olup korelasyon düşük ve negatiftir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effects of employees' job anxiety levels and stress management skills on their job performance. A total of 210 volunteers working at Niğde Provincial Youth and Sports Directorate participated in the study. The relational screening model was used in the study. The Stress Coping Methods Scale was used to determine the methods of coping with stress of the employees, the Work-Related Anxiety Scale was used to measure job-related anxiety levels, and the Individual Job Performance Scale was used to measure job performance levels. Measurement results In the analysis of data, Independent T test was used for pairwise comparisons, and Tukey test was used to determine in favor of One Way Anova in comparisons between groups. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship. No difference was found in the comparison of the total job anxiety scores of male employees and the total job anxiety scores of female employees. It was found that there was a difference in the comparison of the total stress management scores of male employees and the total stress management scores of female employees, and the difference was in favor of female employees. It was found that there was a difference in the comparison of the total job performance scores of male employees and the total job performance scores of female employees, and the difference was in favor of male employees. It was found that there was a difference in the comparison of the total job anxiety scores of single employees and the total job anxiety scores of married employees, and the difference was in favor of married employees. No difference was found in the comparison of the total stress management scores of single employees and the total job anxiety scores of married employees, and the difference was in favor of married employees. No difference was found in the comparison of the total job performance scores of single employees and the total job performance scores of married employees, and the difference was in favor of married employees. No difference was found in the comparison of the total job anxiety scores of high school graduates, the total job anxiety scores of bachelor's degree graduates, and the total job anxiety scores of postgraduate graduates according to the educational status variable. No difference was found in the comparison of the total stress management scores of high school graduates and the total stress management scores of undergraduate graduates and the total stress management scores of postgraduate graduates according to the educational status variable. No difference was found in the comparison of the total job performance scores of high school graduates and the total job performance scores of undergraduate graduates and the total job performance scores of postgraduate graduates according to the educational status variable. It was found that there was a difference in the comparison of the total job anxiety scores of worker employees and the total job anxiety scores of EYS employees and the total job anxiety scores of civil servant employees according to the status status variable, and the difference was in favor of civil servant employees. No difference was found in the comparison of the total stress management scores of worker employees and the total stress management scores of EYS employees and the total stress management scores of civil servant employees according to the status status variable. It was found that there was a difference in the comparison of the total job performance scores of worker employees and the total job performance scores of EYS employees and the total job performance scores of civil servant employees according to the status status variable, and the difference was in favor of civil servant employees and EYS employees. When the comparison was made according to the variable of training status, no difference was found in the variable of job performance and stress management, but it was found that there was a difference in the variable of job anxiety, and the difference was in favor of those who worked for 10-19 years. There is a positive and significant relationship between job anxiety and job performance. There was no statistically significant relationship between job anxiety and stress management. The correlation is negative but very low. There is no significant relationship between stress management and job performance, and the correlation is low and