Alternaria ile infekteli patates bitkilerinin NaCl stresi altindaki biyokimyasal tepkileri
Biochemical reactions of potato plants infected with alternaria under NaCl stress
  1. Tez No: 956008
  2. Yazar: SEVDE GÜLDÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Patates birçok abiotik ve biotik stres faktörlerine maruz kalmaktadır. Aşırı sıcaklık ve fazla sulama ile toprakta tuz birikimi artmakta, bu nedenle biotik stres faktörlerinin yıkıcı etkisi daha şiddetli olarak ortaya çıkmaktadır. Bu araştırmada, patates tarlasından izole edilen Alternaria altarnata etmeni yapay olarak bulaştırılan patates bitkilerinin tepkisi suni olarak oluşturulmuş NaCl stresi altında incelenmiştir. Çalışma Alternaria etmeni ile bulaştırılan bitkilerde tesadüf parselleri deneme desenine göre dört grupta altı tekerrürlü olacak şekilde yürütülmüştür. Bu gruplar; a) kontrol, b) Alternaria ile infekteli bitkiler, c) 100 mmol L-1 NaCI uygulaması yapılan sağlıklı bitkiler, d) 100 mmol L-1 NaCl uygulanan Alternaria ile infekteli bitkilerden oluşmuştur. Her grupta yer alan bitkiler beş hafta boyunca 2-3 gün ara ile su ve tuz çözeltisi içeren suyla ihtiyaca göre sulanmıştır. Uygulamalar sonucunda yapraklardan alınan örneklerden klorofil, katalaz (CAT), jasmonik asit (JA), salisilik asit (SA), protein ve peroksidaz (POX) analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Potato is exposed to many abiotic and biotic stress factors. With excessive temperature and excessive irrigation, salt accumulation in the soil increases, therefore the destructive effects of biotic stress factors become more severe. In this study, the response of potato plants artificially infected with Alternaria altarnata agent isolated from potato fields was investigated under artificially induced NaCl stress. The study was carried out in four groups with six replications according to the randomized plot design in plants infected with Alternaria agent. These groups consisted of; a) control, b) Alternaria infected plants, c) healthy plants to which 100 mmol L-1 NaCl was applied, d) Alternaria infected plants to which 100 mmol L-1 NaCI was applied. The plants in each group were watered with water and salt solution at 2-3 day intervals for five weeks according to the need. As a result of the applications, chlorophyll, catalase (CAT), jasmonic acid (JA), salicylic acid (SA), protein and peroxidase (POX) analyses were performed from the samples taken from the leaves.