The effectiveness of neuromuscular training based exercise program among overhead athletes with shoulder pain
Omuz ağrısı olan baş üstü sporcularda nöromüsküler antrenman temelli egzersiz programının etkinliği
  1. Tez No: 956030
  2. Yazar: ASLI YERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI, PROF. DR. GÖKHAN MERİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, omuz ağrısı olan baş üstü sporcularda aynı yoğunlukta uygulanan nöromüsküler antrenman temelli egzersiz programının (NEP) ağrı, omuz fonksiyonu, kinezyofobi, omuz ağrısına özgü risk faktörleri, kas tonusu ve atletik performans üzerindeki etkinliğinin araştırmaktır. Bu randomize kontrollü çalışmaya, ortopedi hekimi tarafından subakromiyal ağrı teşhisi almış 28 başüstü sporcu dahil edilmiş ve bireyler randomize olarak NEP (Group 1) ve Thrower's Ten egzersiz (TTE) (Group 2) gruplarına ayrılmıştır. Egzersizler iki grupta da haftada 3 gün, 8 hafta boyunca fizyoterapist gözetiminde uygulanmıştır. Olgular tedaviden önce ve sonra değerlendirilmiştir. İstirahat, aktivite ve gece ağrısı Vizüel Analog Skala (VAS) ile, basınç ağrı eşiği dijital algometreyle, omuz yaralanmalarına özgü risk faktörlerini Hylygth Programı ve atletik performansı Y Denge Testi – Üst Ekstremite (YBT-UQ), Kapalı Kinetik Zincir Üst Ekstremite Stabilite Testi (CKCUES) ve Tek Kol Oturarak Gülle Atma Testi (SSPT) ile değerlendirilmiştir. Omuz fonksiyonel durumunu Kol, Omuz ve El Sorunları (DASH) anketi ile, kinezyofobi Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKS) ile ve kas tonusu Myoton ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate the effectiveness of a neuromuscular training-based exercise program (NEP) applied at the same intensity on pain, shoulder function, kinesiophobia, risk factors specific to shoulder pain, muscle tone and athletic performance in overhead athletes (OA) with shoulder pain (SP). This randomised controlled study involved 28 OA diagnosed with subacromial pain by an orthopaedic surgeon, and the subjects were randomly assigned to two groups: NEP (Group 1) and Thrower's Ten exercises (TTE) (Group 2). Exercises were conducted in both groups three times a week for eight weeks under the supervision of a physiotherapist. The cases were evaluated both before and after the treatment. Pain was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), pressure pain threshold with a digital algometer, shoulder injury-specific risk factors with the Hylygth Screening Program, and athletic performance with the Y Balance Test – Upper Extremity (YBT-UQ), the Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stability Test (CKCUES), and the Single Arm Seated Shot Put Test (SSPT). Shoulder functional status, kinesiophobia, and muscle tone were assessed using the Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand (DASH) questionnaire, the Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), and Myotonometry, respectively.