Afrika ülkesi Çad'da televizyon izleyicilerinin Türk dizilerini izleme eğilimlerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A study on the viewing tendencies of Turkish tv series among television audiences in the African country of Chad
- Tez No: 956068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN SELİM AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda Türk dizileri, izleyicilerden artan bir ilgi görmüş ve bu durum onları uluslararası televizyon sahnesinde öne çıkan yapımlar haline getirmiştir. Etkileri, Kuzey Afrika, Asya ve Amerika'yı kapsayan geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. Özellikle Arap ülkelerinde, başta Çad Cumhuriyeti olmak üzere, bu diziler sosyal, kültürel ve siyasi bağlamlarda yoğun ilgi görmektedir. Bu dramatik yapımların dünya genelindeki popülaritesi ve yaygınlığı, onları başarılı kılan çeşitli etkenlere dayanmaktadır ve farklı toplumlara nüfuz etmelerini sağlamıştır. Bu bağlamda, çalışma konusu ″Afrika Ülkesi Çad'da Televizyon İzleyicilerinin Türk Dizilerini İzleme Eğilimlerine Yönelik Bir Araştırma‶ olarak belirlenmiştir. Çalışma Çadlı izleyicilerin bu dizilere olan ilgisinin nedenlerini ortaya koymayı, bu dizilerin sosyal ve kültürel etkilerini analiz etmeyi ve izleyici davranışlarını şekillendirmedeki rollerini anlamayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, Türkiye ile Çad arasındaki kültürel etkileşimi güçlendirecek medya stratejilerinin geliştirilmesine de katkı sunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca çalışma izleyicilerin tercihleri ve eğilimlerini analiz etmekte, Türkiye'nin kültürel politika stratejilerini ve bu politikaların başarısında etkili olan temel faktörleri incelemektedir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden alan araştırması kullanılmış; Türk dizileriyle ilgili sorular içeren anketler, Çad toplumundan bireylere uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre Çad'da Türk dizilerinin en çok izleyen kesimin gençler, en çok izlenen dizilerin ise Muhteşem Yüzyıl ve Aşkı Memnu olduğunu ortaya koymuştur. İzleyicilerin Türk dizilerinde resmedilen yaşam tarzından olumlu yönde etkilendiğini ve dizilerin Türkiye'ye yönelik olumlu bir imaj oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, Turkish television series have garnered increasing interest from viewers, making them prominent productions on the international television scene. Their influence has spread across a wide geographical area, including North Africa, Asia, and the Americas. Particularly in Arab countries—most notably the Republic of Chad—these series have attracted significant attention within social, cultural, and political contexts. The global popularity and widespread reach of these dramatic productions are grounded in various factors that contribute to their success and facilitate their penetration into different societies. Within this framework, the subject of the study has been identified as“A Study on the Viewing Tendencies of Turkish TV Series among Television Audiences in the African Country of Chad.”The study aims to uncover the reasons behind Chadian viewers' interest in these series, analyze their social and cultural impacts, and understand their role in shaping audience behaviors. This research also aspires to contribute to the development of media strategies that can strengthen cultural interaction between Turkey and Chad. Moreover, the study analyzes viewers' preferences and tendencies, examining Turkey's cultural policy strategies and the key factors that influence the success of these policies. A quantitative research method, specifically field research, was employed in the study; surveys containing questions related to Turkish TV series were administered to individuals within Chadian society.According to the findings, the primary audience of Turkish series in Chad consists of young people, with“Magnificent Century”and“Forbidden Love”being the most-watched series. It was determined that viewers are positively influenced by the lifestyle depicted in Turkish series and that these productions contribute to the formation of a favorable image of Turkey.