3-3-1 modellerinde öngörülen 𝑍' bozonunun yüksek enerjili müon çarpıştırıcılarında incelenmesi
Investigation of the 𝑍' boson predicted in 3-3-1 models at high energy muon colliders
  1. Tez No: 956069
  2. Yazar: BEYZANUR AKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUHAN OZANSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, farklı β değerlerine karşılık gelen farklı 3-3-1 modellerinde öngörülen Z' bozonu μ^+ μ^-→ff ̅ süreci yoluyla incelenmiştir. Yüksek enerjili müon-antimüon çarpıştırıcıları için (kütle-merkezi-enerjileri sırasıyla √s=6, 10 ve 14 TeV) toplam tesir kesitleri hesaplanmış ve son durum fermiyonlarının kinematik dağılımları elde edilmiştir. Z' bozonu ile Standart Model (SM) parçacıkları arasındaki ayar etkileşmelerini tanımlayan Lagranjiyenler kullanılarak etkileşme köşe faktörleri bulunmuş ve bu köşe faktörleri kullanılarak bozunma genişliğinin analitik ifadesi elde edilmiştir. μ^+ μ^-→μ^+ μ^- sürecine Z' bozonunun katkıları göz önüne alınarak Z' kütlesi ve bağlaşımları üzerine getirilebilecek sınırlamalar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, the predicted Z' boson production via μ^+ μ^-→ff ̅ process has been investigated for different 3-3-1 models corresponding to different β values. Total cross sections for high energy muon-antimuon colliders (with center-of-mass energies of √s=6, 10 and 14 TeV, respectively) have been calculated, and the kinematic distributions of fermions have been obtained. Interaction vertex factors have been determined using Lagrangians that describe the gauge interactions between Z' boson and Standard Model particles, and the analytical expression for the decay width has been derived based on these vertex factors. By considering the contributions of the Z' boson to the μ^+ μ^-→μ^+ μ^- process, limits on the Z' boson mass and its couplings have been determined.