Rekreasyonel sporcularda akut olarak alınan pancar suyu ve kafeinli kahvenin aerobik ve anaerobik performans üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the acute effects of beetroot juice and caffeinated coffee on aerobic and anaerobic performance in recreational athletes
- Tez No: 956093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ARITICI ÇOLAK, PROF. DR. MURAT BAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı, akut olarak alınan pancar suyu ve kafeinli kahvenin rekreasyonel sporcularda aerobik ve anaerobik performans üzerine etkilerini belirlemektir. Araştırmaya, yaş ortalaması 36,07±4,01 yıl olan, tamamı erkek (n=13) rekreasyonel düzeyde spor yapan bireyler katılmıştır. Çalışmanın başlangıcında katılımcıların antropometrik ölçümleri yapılmış, sosyodemografik anket formu doldurularak, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite düzeyleri değerlendirilmiştir. Çalışmada, 4 farklı müdahale gününde katılımcılara plasebo, pancar suyu, kafeinli kahve ve kombine pancar suyu+kafeinli kahve protokolleri uygulanmıştır. Atletik performans değerlendirmeleri; 20 metre mekik koşu testi ve dikey sıçrama testi ile yapılmıştır. Testler sırasında kalp atım hızı (KAH) izlenmiş ve test sonunda algılanan zorluk derecesi (AZD) ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analiz değerlendirmeleri "IBM SPSS 25.0 ile yapıldı. Sonuçlar, katılımcıların pancar suyu ve kafeinli kahve takviyesi alımını sonrasında ortalama kalp atım hızı, maksimum hız, mekik sayısı, kat edilen mesafe, VO₂maks ve sıçrama yüksekliği gibi aerobik performans göstergelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğunu ortaya koymuştur (p0.05). Sonuçta, pancar suyu ve kafeinli kahve kombinasyonunun akut tüketimi, rekreasyonel sporcularda aerobik performansı tek başına pancar suyu ya da kafeinli kahve kullanımına göre daha fazla artırmaktadır. Ancak anaerobik performans üzerindeki etkilerinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı ve bu etkinin ergojenik açıdan minimal düzeyde kaldığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, yarışma ya da antrenman öncesi pancar suyu ve kafeinli kahve kombinasyonunun, özellikle aerobik dayanıklılık performansını artırmada etkili bir akut beslenme strateji olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of acute beetroot juice and caffeinated coffee intake on aerobic and anaerobic performance in recreational athletes. A total of 13 physically active male participants (mean age: 36.07 ± 4.01 years) were enrolled in the study. At baseline, participants underwent anthropometric assessments and completed a sociodemographic questionnaire to evaluate their dietary habits and physical activity levels. Participants received four different interventions on separate days: placebo, beetroot juice, caffeinated coffee and a combination of beetroot juice + caffeinated coffee. Athletic performance assessments were conducted using the 20m shuttle run test and the vertical jump test (VJT). Heart rate (HR) was monitored during the tests and perceived exertion (RPE) were measured throughout upon completion. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics 25.0. The results revealed that the combined intake of beetroot juice and caffeinated coffee led to statistically significant improvements in aerobic performance indicators, including mean HR, max running speed, shuttle repetitions, total distance covered, VJT and VO₂max(p0.05). In conclusion, acute co-ingestion of beetroot juice and caffeinated coffee enhanced aerobic performance to a greater extent than either supplement alone in recreationally atheltes. Nevertheless, the combination didn't yield statistically significant improvements in anaerobic performance, suggesting that its ergogenic impact in this domain remains minimal. These findings suggest that the acute consumption of beetroot juice and caffeinated coffee prior to training or competition may serve as an effective nutritional strategy to improve aerobic endurance performance.