Galleria mellonella yanık yara enfeksiyon modelinde yaygın patojen bakterilere karşı faj terapi ve hücre içermeyen laktik asit bakteri kültür sıvılarının tedavi amaçlı kombine kullanım potansiyelinin araştırılması
Exploring the potential of combining phage therapy and cell-free culture supernatant of lactic acid bacteria for treating common pathogenic bacteria in a Galleria mellonella burn wound infection model
- Tez No: 956106
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN KILIÇ, PROF. DR. CELAL KURTULUŞ BURUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yanık yaralanmaları, dünya genelinde önemli bir halk sağlığı sorunu olup, enfeksiyonlara bağlı ölümlerle ilişkilendirilmektedir. Mevcut tedavi yöntemleri iyileşmeyi zorlaştırmakta, bu nedenle yeni ve etkili yaklaşımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, yanık yara enfeksiyonlarının sık görülen patojenleri kullanılarak Galleria mellonella larvalarında bir yanık yara enfeksiyon modeli geliştirilmiş ve laktik asit bakterilerinin hücresiz kültür sıvıları (cell-free extract, CFE) ile litik bakteriyofajların kombine tedavi potansiyeli araştırılmıştır. Enfeksiyon, yaygın yanık yara patojenleri olan Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus faecalis ve Escherichia coli suşları ile oluşturulmuştur. Tedavide Lactobacillus reuteri ve L. plantarum'a ait CFE'ler ile geniş konak spektrumuna sahip ΦECO 35, ΦSA 43, ΦPAG 2 ve ΦEFE 2 fajları kullanılmıştır. Fajlar elektron mikroskopi ile morfolojik olarak, konak aralığı, sıcaklık, pH stabiliteleri, latent dönem ve patlama büyüklüğü gibi parametrelerle karakterize edilmiştir. Larvalar (180–250 mg) dört gruba ayrılarak (n ≥ 10): kontrol (fosfat tamponu), yalnızca faj, yalnızca CFE ve faj+CFE kombinasyonu olmak üzere tedavi edilmiştir. Termal hasar sonrası enfeksiyon oluşturulan larvalara tedaviler tek ve iki doz olarak uygulanmış, sağkalım oranları 96 saat boyunca takip edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, P. aeruginosa enfeksiyonunda faj+CFE kombinasyonunun tek dozunda 96. saatte sağkalım ortalama %75, iki dozunda ise %90 olarak korunmuştur. E. coli enfeksiyonunda kombinasyon tedavisiyle sağkalım tek dozda ortalama %85, iki dozda %90 seviyesine çıkmıştır. S. aureus enfeksiyonunda kombinasyon tedavisinde sağkalım tek dozda %80, iki dozda en az %85, E. faecalis enfeksiyonunda ise sağkalım tek dozda ortalama %70, iki dozda ortalama %75 oranında kalmıştır. Fosfat tamponu kontrol gruplarında sağkalım %0-20 gözlenmiştir. Bu sonuçlar, litik fajlar ile LAB CFE'lerin kombinasyonunun yanık enfeksiyonlarının tedavisinde sinerjik bir etki göstererek sağkalım oranlarını artırabileceğini ortaya koymaktadır. Özellikle iki dozluk uygulamalarda sağkalımın belirgin biçimde yükseldiği gözlenmiştir. Kom
Özet (Çeviri)
Burn injuries are a significant public health concern worldwide and are often associated with infection-related mortality. Existing treatment methods make the healing process challenging, highlighting the need for new and effective therapeutic approaches. In this study, a burn wound infection model was developed in Galleria mellonella larvae using common burn wound pathogens, and the therapeutic potential of combining cell-free extracts (CFEs) from lactic acid bacteria (LAB) with lytic bacteriophages was investigated. Infections were established using the prevalent burn pathogens such as Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus faecalis, and Escherichia coli. The treatments involved CFEs derived from Lactobacillus reuteri and L. plantarum, iin combination with broad-host-range phages ΦECO 35, ΦSA 43, ΦPAG 2, and ΦEFE 2. The phages were characterized morphologically by electron microscopy, as well as by parameters such as host range, thermal and pH stability, latent period, and burst size. The larvae (180–250 mg) were divided into four groups (n ≥ 10): control (phosphate buffer), phage only, CFE only, and phage+CFE combination. After thermal injury and infection, treatments were administered as single or double doses, and survival rates were monitored over 96 hours. According to the findings, in P. aeruginosa infection, survival at 96 hours was approximately 75% with a single dose of the phage+CFE combination and increased to 90% with a double dose. In E. coli infection, survival was about 85% with a single dose and reached 90% with a double dose. In S. aureus infection, survival was 80% with a single dose and at least 85% with a double dose, while in E. faecalis infection, survival was approximately 70% with a single dose and about 75% with a double dose. In the phosphate buffer control groups, survival remained between 0-20%. These results suggest that the combination of lytic phages and LAB CFEs exerts a synergistic effect in the treatment of burn infections, improving survival rates. Notably, survival increased markedly with two-dose applications. The combined the