Plak ve püstüler psoriasisde TRPM2 ve TRPA1 kanallarının immünreaktivitesinin immünohistokimyasal olarak incelenmesi
Immunohistochemical examination of immunoreactivity of transient receptor potential melastatiin 2 and transient receptor potential ankyrin in plaque psoriasis and pustular psoriasis
  1. Tez No: 956111
  2. Yazar: HARUN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışma, plak psöriazis ve püstüler psöriazis hastalarının lezyonlu deri örneklerinde geçici reseptör potansiyel melastatin 2 (TRPM2) ve geçici reseptör potansiyel ankirin 1 (TRPA1) immünoreaktivitelerini immünohistokimyasal yöntemler kullanarak araştırmayı amaçladı. Patoloji Anabilim Dalı arşivinden 20 adet plak psoriasis, 20 adet püstüler psoriasis tanısı konmuş deri dokusu örneği ve kontrol grubunu oluşturacak 20 adet hastalıklı doku komşuluğundaki herhangi bir patolojiye rastlanmayan sağlıklı deri dokusu örneği olmak üzere toplam 60 adet doku örneği kullanıldı. Diğer dermatolojik hastalıkları veya malignite tanısı bulunan ya da diabetes mellitus öyküsü olan hastalara ait doku örnekleri çalışmaya dahil edilmedi. Tanıları doğrulanan deri örneklerinden, parafin bloklardan elde edilen 5-6 μm kalınlığındaki doku kesitlerine TRPM2 ve TRPA1 için indirekt immünohistokimyasal boyama uygulandı. Bu yöntemle primer antikorla nemli ortamda inkübe edilmiş dokulara biyotinli sekonder antikor uygulanarak ve streptavidinli enzimle (peroksidaz veya alkalen fosfataz) inkübasyon yapıldı ve enzim substratı olan 3-Amino-9-Ethylcarbazole (AEC) veya 3, 3'-diaminobenzidine (DAB) kromojenleri uygulandı. Boyamada immünreaktivitenin yaygınlığı (0.1:
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMMUNOHISTOCHEMICAL EXAMINATION OF IMMUNOREACTIVITY OF TRANSIENT RECEPTOR POTENTIAL MELASTATIİN 2 AND TRANSIENT RECEPTOR POTENTIAL ANKYRIN IN PLAQUE PSORIASIS AND PUSTULAR PSORIASIS This study aimed to investigate the immunoreactivities of transient receptor potential melastatin 2 (TRPM2) and transient receptor potential ankyrin 1 (TRPA1) in lesional skin samples from patients with plaque psoriasis and pustular psoriasis using immunohistochemical methods. A total of 60 tissue samples were used from the archives of the Department of Pathology, including 20 skin tissue samples diagnosed with plaque psoriasis, 20 skin tissue samples diagnosed with pustular psoriasis, and 20 healthy skin tissue samples with no pathology found adjacent to the diseased tissue to form the control group. Skin tissue samples from patients with other dermatological disorders, malignancies, or diabetes mellitus were excluded from the study. Following the confirmation of diagnoses, indirect immunohistochemical staining for TRPM2 and TRPA1 was carried out on 5-6 μm thick tissue sections obtained from paraffin-embedded blocks. With this method, tissues incubated with primary antibody in a humid environment were incubated with biotinylated secondary antibody and incubation was performed with streptavidin enzyme (peroxidase or alkaline phosphatase) and enzyme substrate 3-Amino-9-Ethylcarbazole (AEC) or 3, 3'-diaminobenzidine (DAB) chromogens were applied. A histoscore was created by taking the prevalence (0.1: