Pre-service teachers' beliefs, experiences and perceptions on mobile games
Öğretmen adaylarının mobil oyunlara yönelik görüşleri, deneyimleri ve algıları
- Tez No: 416560
- Danışmanlar: DR. GÖKNUR KAPLAN AKILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Mobil aygıtlar zamanla gündelik oyun oynamak için tercih edilen platformlar haline gelmektedir ve bu aygıtların çeşitliliği hızla artmaktadır. Oyunlar öğrenciye daha iyi bir öğrenme deneyimi sağlayabilmektedir. Günümüz öğrencileri, gelişmiş mobil aygıtları İnternet'te bilgi aramak ve ders materyallerine uzatan erişmek gibi amaçlarla halihazırda kişisel olarak kullanmaktadırlar. Öğretmenlik adaylarını mobil oyunlarla tanıştırmak, onları mobil oyunların avantajlarını kendi yararlarına sınıf içerisinde kullanabilmelerine olanak sağlayabilir. Bu çalışmanın amacı bir eğitsel mobil oyun tasarım ve geliştirme sürecine tabi tutulmuş öğretmen adaylarının mobil oyunlara yönelik düşünceleri ile mobil oyunların eğitime entegrasyonuna olanak sağlayan ve engel olan etmenlere yönelik algılarını ortaya koymaktır. Bu çalışma aynı zamanda öğretmenlik adaylarının mobil oyunlara yönelik deneyimlerini de incelemektedir. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Katılımcılar Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin Okul Öncesi Öğretmenliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği ve İngilizce Öğretmenliği bölümlerinde öğrenim görmekte olan toplam 50 öğretmen adayıdır. Katılımcılar üç hafta süren eğitimin ardından bir eğitsel mobil oyun tasarlama ve geliştirme sürecine dahil edilmişlerdir (mini-oyun projesi). Toplamda 27 katılımcı mini-oyun projesini tamamlamıştır. Sonrasında nicel veriler 50 katılımcının tamamına uygulanan anket ile toplanmıştır. Nitel veriler ise mini-oyun projesini başarıyla tamamlayan katılımcılar arasından seçilen 13 kişi ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma sonuçları, öğretmen adaylarının halihazırda gündelik oyun deneyimlerinin bulunduğunu ortaya koymuştur. Öğretmen adayları oyun tabanlı öğrenmeye yönelik olumlu görüş sergilemiştir. Bu çalışma sonrasında öğretmen adaylarının sınıfta eğitsel oyun kullanımına yönelik farkındalıkları artmıştır. Öğretmenlik hayatlarında eğitsel mobil oyunları derslerine entegre etmek istediklerini dile getirmişlerdir. Sonuçlar ayrıca mobil oyunların eğitime entegrasyonuna olanak sağlayan ve engel olan bazı etmenleri, hem oyunları direkt kullanmak açısından hem de öğretmenin kendi mobil oyununu geliştirmesi açısından ele alarak ortaya koymuştur. Bir oyunu geliştirmenin veya kullanmanın faydaları, oyunun erişilebilirliği ve kullanım kolaylığı, öğretmenin oyun tabanlı öğrenme bilgisi ve buna ilgi duyması, mobil oyun entegrasyonuna olanak sağlayan etmenlerden bazılarıdır. Mobil oyun entegrasyonuna engel olan etmenlerden bazıları ise öğrenme ortamı ve teknoloji ile ilgili engeller, öğretmenin özellikleri ve teknolojiye yönelik görüşleri, ders içeriğinin oyun uygulamasına elverişli olması ve de oyun geliştirme sürecine ilişkin engeller olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
With the passing years, mobile platforms rapidly turn into preferred platforms for casual games, and there is a sharp increase and growth in the number of these platforms. Games can provide an enhanced learning experience. Today's students already own advanced mobile devices and they use them for educational purposes personally such as searching information on the Internet or accessing the course materials. Introducing pre-service teachers to mobile games can enable the advantages of mobile educational games in classroom settings by employing this already present technology. The purpose of this study is to investigate pre-service teachers' beliefs in integrating mobile games into teaching, and perceptions on the barriers and enablers in integrating mobile games into teaching after engaging them in an educational mobile game design and development process. This study also explores pre-service teachers' experiences about mobile games. This study employed a mixed methods research design. Participants were 50 pre-service teachers from the departments of Early Childhood Education, Computer Education and Instructional Technology, Elementary Science Education, and Foreign Language Education at Middle East Technical University. The participants were engaged in training for 3 weeks. Then they were engaged in an educational mobile game design and development activity (mini-game project). Twenty-seven participants completed the mini-game project. Afterwards, the data were collected through a perception survey from 50 participants which was followed by semi structured interviews that conducted with 13 participants that are selected from the participants who successfully completed the mini-game project. The results indicated that pre-service teachers already had casual gaming experience. They showed positive opinions on game based learning and integration of educational mobile games into teaching. Their awareness towards educational game use in classroom was increased. The pre-service teachers expressed willingness to integrate mobile games in their future profession. The results also revealed the main enablers and barriers in integrating educational mobile games into classroom settings both in terms of creating a mobile game and using an already existing mobile game. Benefits of using or creating a game, the game being accessible and easy to use, teacher's personal interest and game based learning knowledge of teacher are some of the enablers that were found. As for the barriers, learning environment and technology related barriers, teachers' characteristics and beliefs towards technology, content appropriateness for game implementation, and barriers related to mobile game design and development process were noted.