Pirofillit katkısının ince taneli zeminlerin dayanım, şişme ve dinamik davranışları üzerindeki etkisinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the influence of pyrophyllite on strength, swell, and dynamic behavior of fine-grained soils
- Tez No: 956157
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TÜRKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kent planlamasında yapılaşma için seçilecek alanların zemin analizinin doğru ve bilimsel yöntemlerle yapılması büyük önem taşır. Çünkü hatalı analizler, yapılar için geri dönülemez hasarlara yol açabilir. Zemin; kum, kil ve çakıl gibi farklı türlerde olup, her birinin mühendislik özellikleri ve davranışları farklıdır, bu nedenle projelerde zeminin özellikleri dikkate alınarak uygun tasarımlar geliştirilmelidir. Geoteknik mühendisliği, yapıların güvenli ve dayanıklı olmasını sağlamak amacıyla zemin davranışını inceler ve zeminin taşıma gücü, büzülme-şişme potansiyeli, nem duyarlılığı gibi olumsuz özelliklerini iyileştirmek için çeşitli mühendislik çözümleri sunar. Artan kentleşme nedeniyle uygun yapı arazileri azalırken, zemin iyileştirme yöntemleri, alternatifler sunarak elverişsiz zeminleri yapılaşmaya uygun hale getirmektedir. Özellikle deprem riski taşıyan bölgelerde, yapı güvenliğini sağlamak için zemin koşulları dikkatle değerlendirilerek gerekli mühendislik önlemleri alınmalı ve kentleşme süreci bu doğrultuda planlanmalıdır. Bu çalışmada, ülkemizde rezervi bulunan ve çimento sanayisinde de kullanılan pirofillit minareli katkı olarak kullanılmıştır. İnce daneli iki farklı zemin numunesine farklı oranlarda katkı olarak eklenen pirofillit minarelinin zeminin mühendislik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Zemin numunelerine kuru ağırlıklarının %0, %3, %6, %9, %12'i kadar pirofillit minerali katılmıştır. Zemin özelliklerindeki değişimler gözlemlenmek için standart enerji seviyesinde kompaksiyon deneyi, şişme deneyi, üç eksenli basınç deneeyi (UU) ve rezonant kolon deneyi yapılmıştır. Yapılan çalışmada, %6–9 aralığında pirofillit ilavesi, dinamik dayanımı artırırken sönümleme oranını azaltmış ve elastik davranışı iyileştirmiştir. Bu etkinin zemin türlerine göre değiştiği gözlemlenmiş, mineralojik ve plastisite özelliklerinin stabilizasyon üzerindeki rolü vurgulanmıştır. Sonuçlar, pirofillitin teknik ve çevresel açıdan sürdürülebilir bir stabilizatör olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Özellikle dinamik yüklemeye maruz kalan geoteknik projelerde etkili bir alternatif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In urban planning, it is of great importance that soil analysis for areas selected for construction is carried out using accurate and scientific methods. Since faulty analyses can lead to irreversible damage to structures. Soil consists of different types such as sand, clay, and gravel, each having different engineering properties and behaviors; therefore, suitable designs should be developed by considering the characteristics of the soil in projects. Geotechnical engineering studies soil behavior to ensure the safety and durability of structures and offers various engineering solutions to improve adverse soil properties such as bearing capacity, swelling-shrinkage potential, and moisture sensitivity. Due to increasing urbanization, suitable construction lands are decreasing, and soil improvement methods provide alternatives by making unsuitable soils suitable for construction. Especially in regions with earthquake risk, soil conditions should be carefully evaluated, necessary engineering measures should be taken to ensure structural safety. In this study, pyrophyllite mineral, which is found in reserves in our country and is also used in the cement industry, was used as an additive. The effect of pyrophyllite mineral added in different ratios to two different fine-grained soil samples on the engineering properties of the soil was investigated. Pyrophyllite mineral was added to the soil samples at 0%, 3%, 6%, 9%, and 12% by dry weight. To observe changes in soil properties, standard compaction tests, swelling tests, unconsolidated undrained (UU) triaxial compression tests, and resonant column tests were performed. In the conducted study, pyrophyllite addition in the 6–9% range increased the dynamic strength, reduced the damping ratio, and improved elastic behavior. This effect was observed to vary depending on the soil type, emphasizing the role of mineralogical composition and plasticity characteristics in stabilization. The results showed that pyrophyllite can be used as a sustainable stabilizer in terms of both technical performance and environmental aspects. It offers an effective alternative especially in geotechnical projects exposed to dynamic loading.