Aronya (Aronia melanocarpa L.) yetiştiriciliğinde farklı dozlarda bor içerikli organik gübre uygulamasının meyve kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of different doses of boron-containing organic fertilizer application on fruit quality in aronia (Aronia melanocarpa L.) cultivation
- Tez No: 956165
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma 2024 yılında, Eskişehir İli Beylikova İlçesi Yukarı İğdeağacı Mahallesi'nde ihracata yönelik ticari üretim yapılan, 5 da alana sahip, 3 yaşındaki Viking çeşidinden oluşan aronya bitkilerinde gerçekleştirilmiştir. Aronya bitkisinde farklı dozlarda bor içerikli organik gübre uygulaması yapılarak, bitkilerin yöre ekolojisinde göstermiş olduğu fenolojik, pomolojik özellikleri ve bazı biyokimyasal içerikleri araştırılmıştır. Deneme; tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. 0 (kontrol), 100, 200 ve 300 ppm bor içerikli organik gübre uygulaması yapılarak ve her tekerrürde 10 bitki olacak şekilde dizayn edilmiştir. Her doz uygulaması için 30 fidan seçilerek toplam 120 adet fidan kullanılmıştır. Bor içerikli organik gübre uygulamasında yapraktan gübreleme yöntemi kullanılmış olup; tam yapraklanma döneminde ve meyve tutumu sonrası uygulama yapılmıştır. Fenolojik gözlemler ile aronya bitkisinin yöre şartlarında meyve gözlerinin kabarması, tomurcukların açılması, çiçeklenme, meyve tutumu, hasat zamanı tespit edilmiştir. Pomolojik analizler neticesinde meyve eni (mm), meyve boyu (mm), meyve ağırlığı (gr), salkımdaki meyve sayısı (adet) ve çekirdek ağırlığı (gr) belirlenmiştir. Biyokimyasal analizlerde ise suda çözünür kuru madde (SÇKM), pH, titre edilebilir asit miktarı (TEA), C vitamini tayini, toplam fenolik madde tayini ve antioksidan aktivitesi tayini gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde pomolojik özellikler bakımından; meyve eti sertliğin de 100 ve 300 ppm dozları, salkımdaki meyve sayısı açısından 300 ppm ve renk değeri (L) bakımından 100 ppm doz istatistiki açıdan önemli olmuştur (p < 0.05). Kimyasal özellikler bakımdan uygulamaların istatistiki anlamda farkı olmamıştır (p < 0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2023-2024 on 3-year-old Viking variety aronia plants in a 5-decare garden where commercial production is made for export in Yukarıiğdeağacı Neighborhood, Beylikova District of Eskişehir Province. Different doses of boroncontaining organic fertilizer were applied to the aronia plant, and the phenological, pomological properties and some biochemical contents of the plants in the local ecology were investigated. The experiment was carried out according to the randomized plot design with 3 replications. 0 (control), 100, 200 and 300 ppm boron-containing organic fertilizer applications were made and each replication was designed to have 10 plants. 30 seedlings were selected for each dose application, and a total of 120 seedlings were used. In boroncontaining organic fertilizer application, foliar fertilization method was used; application was made during the full leafing period and after fruit set. With phenological observations, fruit bud swelling, opening, flowering, fruit set and harvest time of aronia plant in regional conditions were determined. As a result of pomological analyzes, fruit width (mm), fruit length (mm), fruit weight (gr), number of fruits in the bunch (number) and seed weight (gr) were determined. In biochemical analyzes, water soluble solids (WSM), pH, titratable acidity (TEA), vitamin C determination, total phenolic substance determination and antioxidant activity determination were carried out. When the results were examined, in terms of pomological properties; 100 and 300 ppm doses were found to be statistically significant for fruit flesh firmness, 300 ppm for number of fruits in the bunch and 100 ppm for color value (L) (p < 0.05). There was no statistically significant difference between the applications in terms of chemical properties (p < 0.05).