The impact of extramural English practices on Turkish lower secondary school learners' receptive vocabulary knowledge
Okul dışı İngilizce etkinliklerinin Türk ortaokul öğrencilerinin alıcı sözcük bilgisi üzerine etkisi
- Tez No: 956167
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLRU YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kelime bilgisi edinimi, özellikle dil ediniminin ilk aşamalarında kritik bir rol oynayan alıcı (receptive) kelime bilgisi, temel düzeyde kavrama ve iletişimi desteklediği için ikinci/yabancı dil öğreniminin temel hedeflerinden biridir (Nation, 2013). Alıcı kelime bilgisi; kavramsal anlama, sözdizimsel yapıların işlenmesi ve kelimelerin uzun süreli bellekte tutulmasını destekleyerek genel dil yeterliliğine katkı sağlar. Ancak, sınav odaklı müfredatlar, dil bilgisi temelli öğretim gibi yapısal sınırlılıklar nedeniyle resmi dil öğretimi bu gelişimi destekleme konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu duruma karşılık, teknoloji ve medya, sınıf dışı ortamda rastlantısal ve doğal dil maruziyeti için önemli fırsatlar sunmuştur.“Okul dışı İngilizce”olarak adlandırılan bu gayriresmî İngilizce etkileşimleri, otantik dil girdisi sağlayarak çeşitli bağlamlarda kelime bilgisi gelişimini desteklemektedir (Sundqvist, 2009). Bu ön test- son test desenine sahip yarı deneysel çalışma, okul dışı İngilizce uygulamalarının ortaokul düzeyindeki İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerinin alıcı kelime bilgisi üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda çalışmada motivasyon, dil yeterliği ve okul dışı İngilizce etkinliklerine katılım arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışma, altı ve yedinci sınıfta öğrenim gören 114 öğrenciyle sekiz haftalık bir süreçte yürütülmüştür. Veriler; İngilizceye ve İngilizce öğrenmeye yönelik motivasyon anketi (Fenyvesi, 2020), Cambridge English tarafından geliştirilen standart bir dil yeterliliği testi, Kelime Seviyeleri Testi (Webb vd., 2017) ve 4 haftalık bir okul dışı İngilizce dil günlüğü aracılığıyla toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, eşleştirilmiş örneklem t-testi ve çoklu regresyon analizi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, okul dışı İngilizce uygulamalarının öğrencilerin alıcı kelime bilgisi gelişimine önemli ölçüde katkı sağladığını göstermiştir. Ayrıca, dil yeterliliğinin okul dışı İngilizce etkinliklerine katılımı anlamlı şekilde yordadığı; ancak motivasyonun bu tür etkinliklere katılımla anlamlı bir ilişki göstermediği belirlenmiştir. Bu çalışma, dil öğretmenleri, müfredat geliştiricileri ve eğitim politikası yapıcıları için çeşitli pedagojik ve politik çıkarımlar sunmaktadır. Dil öğretmenlerinin, öğrencilerin okul dışı İngilizce etkinliklerinin katılımının değerini fark etmeleri ve bu tür materyalleri sınıf içi uygulamalara entegre ederek resmi ve gayriresmî öğrenme bağlamları arasında köprü kurmaları önerilmektedir. Müfredat geliştiricileri ve eğitim politikacıları, öğrencilerin gerçek yaşam ilgi ve kullanım örüntülerini yansıtan okul dışı İngilizce temelli etkinlikleri dil öğretim programlarına entegre ederek öğrenci özerkliğini ve sürekli İngilizce maruziyetini teşvik etmelidir.
Özet (Çeviri)
Acquiring vocabulary is a primary goal of second/foreign language learning, particularly receptive vocabulary, which is fundamental in the initial phases of language acquisition as it promotes basic comprehension and communication (Nation, 2013). It supports overall proficiency by aiding conceptual understanding, syntactic processing, and long-term retention. However, formal instruction often falls short due to structural constraints such as exam-driven curricula and grammar-based instruction. In response, technology and media have expanded opportunities for incidental and informal language exposure beyond the classroom. This informal engagement with English which is termed as Extramural English (EE) provides authentic input that fosters vocabulary development across diverse contexts (Sundqvist, 2009). This pre- test and post-test quasi-experimental study aims to investigate the influence of EE practices to lower secondary school EFL learners' receptive vocabulary knowledge. Specifically, the study also examines the relationships among the motivation, language proficiency and engagement in EE practices. Employing purposive sampling, this study conducted with 114 sixth and seventh grade students for a period of eight weeks. Data was gathered through the Motivation towards English and Learning English Questionnaire (Fenyvesi, 2020), a standardized Language Proficiency Test by Cambridge English, a Vocabulary Levels Test (VLT) (Webb et al., 2017) and a 4-week EE language journal. Descriptive statistics, paired-sample t-test and multiple regression analysis were applied for data analysis. The findings of the study indicated that EE practices substantially contributed to the development of students' receptive vocabulary knowledge. The findings also revealed that language proficiency significantly predicted students' participation in EE practices, while motivation was not significantly correlated to the engagement in such practices. This study provides several pedagogical and policy implications for language teachers, curriculum designers and educational stakeholders. Language teachers should be encouraged to recognize the value of students' EE engagement and incorporate related materials into classroom practices to bridge formal and informal learning contexts. Curriculum designers and educational policymakers should consider integrating EE-related activities into language programs, encouraging learner autonomy and sustained exposure to English that reflects students' real-life interests and usage patterns.