Spekülatif tasarım yöntemiyle kültürel mirasa yönelik oyun tasarımı geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Development and evaluation of a game design for cultural heritage using the speculative design method
  1. Tez No: 956171
  2. Yazar: MERT CAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR CEMELELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, tarih öncesi döneme ait yaşam tarzlarına ilişkin mevcut bilgi birikimimiz ve spekülatif bakış açımız doğrultusunda, arkeolojik verilerle desteklenen bir oyun tasarımı geliştirerek, kullanıcıların kültürel mirasa dair alternatif yorumlar geliştirebileceği etkileşimli bir deneyim alanı sunmaktır. Bu bağlamda, kültürel miras geçmişin ötesine uzanan; yeniden üretilebilen, yoruma açık ve geleceği şekillendirme potansiyeline sahip dinamik bir anlatı alanı olarak değerlendirilmiştir. Göbekli Tepe örneği üzerinden geliştirilen spekülatif oyun prototipi aracılığıyla, kullanıcıların kültürel mirasla kurdukları ilişkiyi yeniden düşünmeleri, geçmiş-şimdi- gelecek ekseninde alternatif zaman kurguları içerisinde bu mirası deneyimlemeleri amaçlanmıştır. Böylece, oyun tasarımı yalnızca bir anlatı ve etkileşim aracı olarak değil, aynı zamanda geleceğe dair düşünsel spekülasyonları oluşturan bir yöntem olarak ele alınmaktadır. Bu yaklaşımın, hem kültürel mirasın korunması ve aktarılması süreçlerine hem de kullanıcıların eleştirel düşünme ve yaratıcı katılım becerilerine katkı sunup sunamayacağını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a game design supported by archaeological data, based on our current knowledge and speculative perspectives on prehistoric lifestyles, in order to provide an interactive experience through which users can generate alternative interpretations of cultural heritage. In this context, cultural heritage is considered not merely as a remnant of the past, but as a dynamic narrative space that is reproducible, open to interpretation, and capable of shaping the future. Through a speculative game prototype developed around the case of Göbekli Tepe, the study seeks to encourage users to reconsider their relationship with cultural heritage and to experience it within alternative temporal constructs across the past, present, and future. Accordingly, game design is approached not only as a medium of narrative and interaction, but also as a method for generating reflective speculations about the future. The study aims to examine whether this approach can contribute to the preservation and transmission of cultural heritage, as well as to users' critical thinking and creative engagement skills.