Yer oluşturmada kullanılan yenilikçi tipografinin deneyimsel grafik tasarıma etkisi
The effect of innovative typography in placemaking within experiential graphic design
  1. Tez No: 956193
  2. Yazar: SERRA KIZILTAŞ OGUNLADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu araştırma, yenilikçi tipografinin deneyimsel grafik tasarım üzerindeki etkisini, özellikle de yer oluşturmadaki rolü ve ziyaretçi deneyimi üzerindeki etkisine odaklanarak araştırmaktadır. Çalışma, tipografinin görsel çekicilik, yer duygusu ve topluluk katılımı gibi temel unsurları nasıl şekillendirdiğine odaklanırken, kamusal alanların genel deneyimini geliştirmedeki rolünü incelemektedir. Mevcut literatürde, deneyimsel grafik tasarım, yer oluşturma ve tipografiyi diğer disiplinlerde ayrı ayrı ele alan önceki çalışmaların varlığına rağmen, henüz bu üç kavramı bir araya getiren kapsamlı bir çalışmaya rastlanmamıştır. Mevcut çalışma, bu temaları disiplinler arası bir çerçevede birleştirerek ve tasarım alanının gelişimine katkıda bulunarak bu boşluğu gidermeyi amaçlamaktadır. Çalışmada literatür incelemesi, anketler ve görüşmeleri birleştiren karma yöntemli bir yaklaşım kullanılmış ve teorik temel, mevcut literatürün kapsamlı bir incelemesi yoluyla oluşturulmuştur. Nicel ve nitel veriler, beş puanlık Likert ölçeğine ve yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanan bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılardan yenilikçi ve geleneksel tipografiye ilişkin algılarını değerlendirmeleri, görsel çekicilik, yer duygusu ve kişisel tercihe göre çeşitli tipografik tasarımları karşılaştırmaları istenmiştir. Bulgular, yenilikçi tipografinin kamusal alanların estetik ve deneyimsel kalitesini önemli ölçüde artırma kapasitesine sahip olduğunu göstermektedir. Kültürel ve duygusal bağlamlarla uyumlu olduğunda, görsel etkileşimi iyileştirme ve yer kimliğini güçlendirme potansiyeline sahiptir. Geleneksel tipografi duygusal bağlamda önemini korusa da deneysel ve yenilikçi yaklaşımlar kentsel ortamlarda hikâye anlatımı ve topluluk katılımını desteklemek adına yeni olanaklar sunmaktadır. Bu yaklaşımlar, yerlerle daha derin bağlantılar oluşturan yaratıcı ve çok duyulu deneyimlerin geliştirilmesini sağlamaktadır. Gelecekteki araştırmaların, tipografiyi görsel boyutun ötesine taşıyarak daha zengin ve çok duyulu deneyimler oluşturmak için tasarım yaklaşımlarına dâhil etme yollarını araştırması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research explores the impact of innovative typography on experiential graphic design, with a particular focus on its role in placemaking and its influence on visitor experience. The study focuses on how typography shapes key elements such as visual appeal, sense of place, and community engagement while examining its role in enhancing the overall experience of public spaces. Despite the existence of prior studies in the extant literature that have addressed experiential graphic design, placemaking, and typography separately in other disciplines, no comprehensive study has yet been found that synthesizes all three concepts together. The present study aims to address this gap by integrating these themes within an interdisciplinary framework and contributing to the development of the design field. A mixed-methods approach was employed, combining a literature review, surveys and interviews. The theoretical foundation of the study was established through an extensive review of extant literature. Quantitative and qualitative data were collected via a questionnaire based on a five-point Likert scale and semi- structured interviews. Participants were asked to evaluate their perceptions of innovative and traditional typography, comparing various typographic designs based on visual appeal, sense of place, and personal preference. The findings indicate that innovative typography has the capacity to enhance the aesthetic and experiential quality of public spaces significantly. When aligned with cultural and emotional contexts, it has the potential to improve visual interaction and strengthen place identity. Although traditional typography retains its emotional significance, experimental and innovative approaches offer new possibilities for storytelling and engagement in urban environments. These approaches facilitate creative and multisensory experiences that promote deeper connections with places. It is recommended that future research explore the potential of integrating typography into design strategies to go beyond the visual dimension and foster richer, multisensory experiences.