Erken yaşta Türkçe öğretimine yönelik hazırlanan ders kitaplarının söz varlığı
The vocabulary of textbooks designed for early learners of Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 956195
  2. Yazar: AYŞE ÇEVİKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZGÜN HARMANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bireylerin erken yaşlarda çevrelerinden edindikleri dil girdileri hem ana dilin hem de öğrenilmekte olan ikinci dilin yapılandırılmasında etkin bir rol oynamaktadır. Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi amacıyla özellikle erken yaş gruplarına yönelik geliştirilen öğretim materyallerinin niteliği, çocukların Türkçeyi öğrenme süreçleri açısından büyük önem taşımaktadır. Öğretim sürecinde yabancı dil olarak Türkçe öğrenen çocuklara sunulan dil girdilerini sağlayan öğretim materyallerinden biri ders kitaplarıdır. Bu kitaplar; çocukların yeni sözcüklerle karşılaşmalarını, bu sözcükleri bağlam içinde anlamlandırmalarını ve tekrar yoluyla kalıcı hâle getirmelerini desteklemektedir. Bu bakımdan öğretim sürecinde kullanılan ders kitaplarının söz varlığı açısından mevcut düzeyi, hedef yaş grubunun dil gelişim özellikleriyle ne ölçüde örtüştüğü ve içerdiği kelimelerin öğrenme sürecine katkı sağlayıp sağlamadığı incelenmesi gereken önemli araştırma konuları arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda araştırma kapsamında erken yaşta yabancı dil olarak Türkçe öğrenen çocuklara yönelik olarak hazırlanmış üç farklı öğretim setinde yer alan söz varlığı unsurlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Temel nitel araştırma deseni kullanılarak yürütülen araştırmada veriler Yunus Emre Enstitüsü tarafından hazırlanan Çocuklar İçin Türkçe (ÇİT) 1 ve 2, Kültür ve Sanat Yayınevi tarafından hazırlanan ABC Türkçe A1.1 ve A1.2 ve Bahçeşehir Üniversitesi tarafından hazırlanan Yeni Dünyam Türkçe 1 ve 2 ders kitaplarından doküman incelemesi yoluyla elde edilmiş ve betimsel olarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları; hem farklı kelime kullanımı hem de kelimelerin tekrar oranları bakımından Yeni Dünyam ders kitaplarının öne çıktığını, ikilemeler bakımından en zengin içeriğin ÇİT ders kitaplarında bulunduğunu, tüm kitapların deyimlere sınırlı düzeyde yer verdiğini ve atasözlerine hiç yer vermediğini ortaya koymuştur. Ayrıca farklı yayınevleri tarafından hazırlanan bu ders kitapları arasında ortak kelime sayısının oldukça sınırlı olduğu ve söz varlığı açısından ortak bir anlayışın bulunmadığı belirlenmiştir. Bu bulgular erken yaşta yabancı dil olarak Türkçe öğrenenler için hazırlanan öğretim materyallerinde söz varlığı seçiminin daha tutarlı, uyumlu ve standart bir yaklaşımla ele alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The language input that individuals receive from their environment at an early age plays a crucial role in shaping both their native language and the second language they are learning. In this context, the quality of instructional materials designed specifically for early age groups in teaching Turkish as a foreign language is of significant importance in terms of children's Turkish language learning processes. One of the main instructional tools that provides language input to children learning Turkish as a foreign language is the textbook. These books support children's encounters with new words, help them comprehend these words within context, and facilitate their retention through repetition. Accordingly, the adequacy of the vocabulary presented in textbooks, the extent to which it aligns with the language development characteristics of the target age group, and its effectiveness in supporting the learning process are critical research issues. This study aimed to identify the vocabulary elements contained in three different textbook sets prepared for early-age learners of Turkish as a foreign language. Utilizing a basic qualitative research design, the study collected data through document analysis of Turkish for Children (ÇİT) prepared by the Yunus Emre Institute, ABC Turkish published by Kültür ve Sanat Publishing House, and My New World Turkish developed by Bahçeşehir University, and analyzed them descriptively. The findings indicated that the Yeni Dünyam textbooks stood out in terms of the total-to-distinct word ratio; the ÇİT textbooks contained the richest use of reduplications; all textbooks included only a limited number of idioms and excluded proverbs entirely. Additionally, the number of common words across these textbooks was found to be quite limited, and no shared vocabulary approach was observed among the different publishers. These findings suggest that vocabulary selection in instructional materials designed for early learners of Turkish as a foreign language requires greater consistency, coherence, and standardization.