Korean-American transnational cinema cultures
Kore-Amerikan ulusötesi sinema kültürleri
  1. Tez No: 752107
  2. Yazar: EDA GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ COLLEEN BEVIN KENNEDY KARPAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez, özellikle Kore-Amerikan kolektif diasporasının sinematik temsilini ve onun bağımsız film yapımcılarından biri olan Justin Chon'un sektördeki konumunu araştıran Kore-Amerikan Ulusötesi Sinema Kültürlerini hedeflemektedir. Bu çalışma, Will Higbee ve Song Hwee Lim'in (2010) eleştirel ulusötesilik yaklaşımını ve Hamid Naficy'nin (2001) aksanlı sinema çerçevesini benimseyerek Benson Lee'nin Seoul Searching (2015), Andrew Ahn'ın Spa Night (2016), Lee Isaac Chung'ın Minari (2020), ve Justin Chon'un Gook (2017) ve Blue Bayou (2021) filmlerini incelemektedir. Kültürel kimliğin ekrandaki temsilini keşfettikten sonra, bu çalışma Justin Chon'un (sosyal) medya varlığının içerik analizi yoluyla inşa ettiği ünlü imajı üzerine bir vaka çalışması sunmaktadır. Chon'un film yapım pratiğini anlamak için, ödüller, festivaller ve prestijden oluşan kültürel sermayesi de Pierre Bourdieu'nün kültürel sermaye, habitus ve alan teorisi dahil olmak üzere kültür sosyolojisi aracılığıyla araştırılacaktır. Beş filmdeki diasporik karakterlerin ve anlatıların yakından okunması ve Justin Chon vakasının içerik analizi yoluyla, bu tez nihai olarak Kore-Amerikan Ulusötesi Sinemasının ne olduğunu bulmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis targets Korean-American Transnational Cinema Cultures that particularly explore the cinematic representation of the Korean-American collective diaspora and one of its independent filmmakers'—Justin Chon—position in the industry. By adopting Hamid Naficy's (2001) framework of Accented Cinema and Critical Transnationalism approach by Will Higbee and Song Hwee Lim (2010), this study investigates the films namely; Seoul Searching (2015) by Benson Lee, Spa Night (2016) by Andrew Ahn, Minari (2020) by Lee Isaac Chung, Gook (2017) and Blue Bayou (2021) by Justin Chon. After exploring the representation of cultural identity on-screen, this study presents a case study on Justin Chon's constructed celebrity image through a content analysis of his (social) media presence. To understand Chon's filmmaking practice, his cultural capital of awards, festivals, and prestige also will be investigated through Pierre Bourdieu's sociology of culture, including cultural capital, habitus, and the field theory. Through a close reading of diasporic characters and narratives in five films and a content analysis of Justin Chon's case, this thesis ultimately aims to find what Korean-American American Transnational Cinema is.