Sinan Operasının armonik analizi ve kullanılan makamsal ezgilerin orkestrasyon açısından incelenmesi
Harmonic analysis of Sinan Opera, and examination of the makam-based melodies in terms of orchestration
- Tez No: 956207
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Hasan Uçarsu'nun bestelemiş olduğu Sinan Operası'nın armonik düzenlemelerini ve kullanılan makamsal ezgilerin orkestrasyon açısından nasıl işlendiğini incelemektedir. Geleneksel Türk müziğinin özgün makam yapılarının modern orkestrasyon teknikleriyle bir araya getirilmesi süreci, detaylı analizlerle ortaya konmuştur. Çalışmanın temel amacı, Sinan Operası'ndaki makamsal melodilerin batı müziği normlarıyla nasıl bütünleştirildiğini ve bu süreçte ortaya çıkan armonik ve orkestrasyon özellikleri tespit etmektir. Araştırmada betimsel analiz yöntemi kullanılmış, literatür taraması ve eserin piyano ve orkestra partisyonu analizi üzerinden veri toplanmıştır. Operanın sahne sahne armonik çözümlemeler yapılmış ve her sahnede kullanılan makamlar orkestrasyon açısından detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca, kullanılan armonik teknikler, çalgı grupları arasındaki ses dağılımları, tını çeşitlilikleri ve batı müziği ile Türk makam sistemi arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Sinan Operası'nda Türk müziğinin geleneksel makamları modern armonik yapılarla desteklenmiş, özgün çalgı kombinasyonlarıyla orkestra içinde farklı renkler yaratılmıştır. Bu süreçte kullanılan teknikler arasında, modal armoni, dörtlü armoni sistemi ve izlenimcilikten gelen splitting gibi orkestrasyon yöntemleri dikkat çekmektedir. Araştırmada, makamların orkestrasyona aktarılmasında hem tonal hem de modal yaklaşımların etkili olduğu görülmüştür. Sinan Operası'nın Türk müziği makam geleneğini çağdaş orkestrasyon teknikleriyle başarıyla harmanladığını ve bu yönüyle modern Türk operasına özgün bir katkı sunduğunu göstermektedir. Bu çalışma, hem besteciler hem de müzik araştırmacıları için makamsal yapıların çok sesli müzikle nasıl bütünleştirilebileceğine dair önemli çıkarımlar sunmakta, ileride yapılacak orkestrasyon çalışmalarına teorik ve pratik bir kaynak oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the harmonic arrangements of Hasan Uçarsu's Sinan Opera and how the modal melodies used are orchestrated. The process of combining the original modal structures of traditional Turkish music with modern orchestration techniques is revealed through detailed analysis. The main objective of the study is to identify how the modal melodies in the Sinan Opera are integrated with Western music norms and the harmonic and orchestration characteristics that emerge in this process. A descriptive analysis method was used in the research, and data was collected through literature review and analysis of the piano and orchestra scores of the work. Harmonic analyses were performed for each scene of the opera, and the modes used in each scene were examined in detail in terms of orchestration. In addition, the harmonic techniques used, the sound distribution between the instrument groups, the tonal diversity, and the relationships between Western music and the Turkish modal system were analyzed. In Sinan Opera, traditional Turkish musical modes are supported by modern harmonic structures, and unique instrument combinations create different colors within the orchestra. Among the techniques used in this process, orchestration methods such as modal harmony, the four-part harmony system, and splitting from impressionism are noteworthy. The study shows that both tonal and modal approaches are effective in transferring modes to orchestration. Sinan Opera successfully blends the Turkish music mode tradition with contemporary orchestration techniques and, in this respect, makes a unique contribution to modern Turkish opera. This study offers important insights for both composers and music researchers on how modal structures can be integrated into polyphonic music, aiming to serve as a theoretical and practical resource for future orchestration studies.