Ebeveynlikte bilinçli farkındalık, evlilik doyumu ve ebeveyn-çocuk ilişkisi arasındaki ilişkilerin incelenmesi
An examination of the relationships between mindfulness in parenthood, marital satisfaction, and parent-child relationship
  1. Tez No: 956208
  2. Yazar: HAKAN OLĞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM SATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma ebeveynlikte bilinçli farkındalık, evlilik doyumu ve ebeveyn-çocuk ilişkisi arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu, Türkiye'de yaşamakta olan, yaş aralığı en genç 25 yaş ve altından başlayıp 45 yaş ve üzerine kadar uzanmakta genç yetişkinlerden orta yaşlı bireylere kadar geniş bir yaş grubunu kapsamaktadır. Araştırmaya 256 kadın ve 96 erkek olmak üzere toplam 352 kişi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Ebeveynlikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Evlilik Yaşam Ölçeği ve Ebeveyn-Çocuk İlişkisi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 28.0 paket programından yararlanılarak aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışmada değişkenler arası ilişkileri belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklem t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ayrıca, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki yordayıcı etkisini değerlendirmek üzere çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Ulaşılan bulgular, gözlemlenen ebeveynlikteki bilinçli farkındalık düzeyinin cinsiyete göre anlamlı bir şekilde farklılık gösterdiğini lakin ebeveynlerin yaşı, evlilik süresi, eğitim düzeyi ve gelir düzeyi değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığıdır. Ayrıca ebeveynlikteki bilinçli farkındalık, evlilik doyumu ve olumlu ebeveyn-çocuk ilişkisi değişkenleri arasında destekleyici faktörlerin, anlamlı ve pozitif yönlü ilişkilerin ön plana çıktığı görüldüğü gibi ebeveynin bilinçli farkındalık düzeyi ve evlilik doyumunun, ebeveyn-çocuk ilişkisini yordadığını bu ilişki üzerinde önemli ve anlamlı etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmanın sonuç ve öneriler kısmında elde edilen veriler, önceki çalışmalar ışığında tartışılmış; araştırmacılar ve uygulayıcılar için yol gösterici öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationships between Mindfulness in Parenthood, Marital Satisfaction, and the Parent-Child Relationship. The research group consisted of a broad age range, from young adults aged 25 and under to middle-aged individuals aged 45 and above, living in Turkey. A total of 352 participants took part in the study, including 256 women and 96 men. The data collection tools included the Personal Information Form, the Mindfulness in Parenting Scale, the Marital Life Scale, and the Parent-Child Relationship Scale. The data were analyzed using the SPSS 28.0 statistical software package. Pearson Correlation Analysis, Independent Samples t-Test, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used to determine the relationships between the variables. In addition, multiple regression analysis was applied to assess the predictive effect of independent variables on the dependent variable. The findings revealed that the level of mindful parenting observed differed significantly by gender, whereas it did not vary significantly according to the parents' age, duration of marriage, educational level, or income level. Additionally, it was found that supportive factors and significant positive relationships emerged prominently among the variables of mindful parenting, marital satisfaction, and positive parent–child relationships. The levels of mindful parenting and marital satisfaction were shown to be significant predictors of the quality of the parent–child relationship, exerting a meaningful and substantial influence on this interaction. In the conclusion and recommendations section of the study, the data obtained were discussed in the light of previous research, and guiding suggestions were presented for researchers and practitioners.