Preparation of bioadhesive microparticles containing drug-loaded and peptide conjugated polymeric micelles effective in lung cancer
Akciğer kanserinde etkili ilaç yüklü ve peptit konjuge polimerik misel içeren biyoadhezif mikropartiküllerin geliştirilmesi
- Tez No: 956232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEN MELİKE DEMİRBOLAT, DOÇ. DR. ÖZGÜL GÖK ÖZATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Biotechnology, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomalzemeler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Mortalite riski en çok olan kanser türlerinden biri akciğer kanseridir. Everolimus bir rapamisin analoğu olup immunosüpresan ve anti-kanser bir ajandır. Everolimus oral verilişte düşük biyoyararlanıma sahip olmakla birlikte IV uygulamalarda düşük hasta uyuncu ile karakterizedir. Polimerik miseller ilaç taşıcı sistemler olarak aktif hedeflendirmeye açık yapısı ve yüksek yükleme kapasiteleri ile ön plana çıkmaktadır. HPMC gibi biyo-adhezif özellikler gösteren pulmoner verilişe uygun mikropartiküler birçok avantaj sağlar. Tez çalışması kapsamında everolimus yüklü RGD konjuge polimerik misel entegre HPMC mikropartiküllerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Tez kapsamında iki farklı fonksiyonel grup içeren polimerik misele everolimus enkapsüle edilmiştir. Üçüncü fonksiyonel grubu içeren misele RGD peptidi konjuge edilmiştir. RGD konjugasyonu başarıyla gerçekleştirilmiştir. İlaç yüklü miseller hedeflenen boyutlarda, monodispers yapıda ve stabil olarak elde edilebilmiştir. Misel entegre HPMC mikropartikülleri püskürtürek kurutma metotu üretilmiştir. Üretilen kuru toz pulmoner verilişte etkin olan boyutlarda üretilebilmiştir. HPMC mikropartiküllerinin yapay akciğer sıvısında biyoadhezif özelliği gösterilmiş ve in-vitro şişme davranışları incelenmiştir. Sonuç olarak, tez çalışmasında akciğer kanseri tedavisinde kullanılmaya potansiyel olan RGD konjuge polimerik misel entegre edilmiş HPMC mikropartiküller geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the cancers with the highest mortality risk. Everolimus is a rapamycin analog and is an immunosuppressant and anti-cancer agent. Everolimus is characterized by low bioavailability in oral administration and low patient compliance in IV administration. Polymeric micelles stand out as drug delivery systems with their ability for active targeting and high loading capacities. Microparticular microparticles suitable for pulmonary delivery with bioadhesive properties such as HPMC provide many advantages. Within the scope of the thesis study, it was aimed to develop everolimus loaded RGD conjugated polymeric micelle integrated HPMC microparticles. Within the scope of the thesis, everolimus was encapsulated in polymeric micelles containing two different functional groups. RGD peptide was conjugated to the micelle containing the third functional group. RGD conjugation was successfully performed. Drug-loaded micelles were obtained in targeted sizes, monodisperse and stable. Micelle integrated HPMC microparticles were produced by spray drying method. The produced dry powder produced in sizes that are effective in pulmonary delivery. The bioadhesive properties of HPMC microparticles in artificial lung fluid were demonstrated and in vitro swelling behaviour was investigated. As a result, RGD conjugated polymeric micelle integrated HPMC microparticles with potential for use in the treatment of lung cancer were developed in this thesis.