Türk edebiyatında Türk kimliği
Turkish identity in Turkish literature
- Tez No: 956231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 557
Özet
Tanzimat'tan Cumhuriyet'in ilanına kadar geçen dönem, Türk kimliğinin dönüşüm geçirdiği ve edebî türlerde farklı biçimlerde belirginleştiği kritik bir süreçtir. Türk kimliğinin Osmanlılıktan Türklüğe, bir şuurdan ideolojiye, bireysel anlamdan daha kolektif bir bilince dönüşümü edebiyata da yansır. Edebî metinlerde Türk kimliğinin işlenişi, zamana ve şartlara bağlı olarak değişim gösterir. Batılılaşmanın da etkisiyle kimlik algısında yaşanan değişim, edebî eserlerde Türk kimliğine dair yeni ifade biçimlerinin kullanılmasına sebep olur. Tanzimat'tan Cumhuriyet'e kadar olan dönemde yayımlanan şiir, roman, hikâye ve tiyatro oyunları incelendiğinde Türk kimliğinin ifade edilişindeki değişimin, yazarların fikirlerine, dönemin şartlarına ve zamana bağlı olduğu görülür. Bu çalışmanın amacı, edebî eserlerde Türk kimliğinin geçirdiği dönüşümleri inceleyerek meydana gelen farklılıkları ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The period from the Tanzimat to the declaration of the Republic is a critical process in which Turkish identity transformed and became apparent in different forms in literary genres. The transformation of Turkish identity from Ottomanism to Turkishness, from a consciousness to an ideology, from an individual meaning to a more collective consciousness is also reflected in literature. The treatment of Turkish identity in literary texts changes depending on time and conditions. When the poems, novels, stories and plays published in the period from Tanzimat to the Republic are examined, it is seen that the change in the expression of Turkish identity depends on the ideas of the writers, the conditions of the period and time. The aim of this study is to reveal the differences that occur by examining the transformations that Turkish identity has undergone in literary works.