Birinci basamak sağlık kuruluşuna başvuran 18 yaş ve üzerindeki hastaların fibromiyalji hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi ve sosyodemografik değişkenlere bağlılığının incelenmesi
Evaluation of the knowledge levels about fibromyalgia among patients aged 18 and over admitted to a primary healthcare i̇nstitution and the i̇nvestigation of their relationship with sociodemographic variables
- Tez No: 956297
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Birinci basamak sağlık kuruluşuna başvuran 18 yaş ve üzerindeki hastaların, fibromiyalji hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi ve sosyodemografik değişkenlere bağlılığının incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışma tek merkezli, kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte bir anket çalışmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, İstanbul ili Üsküdar ilçesinde bulunan Ferah Aile Sağlığı Merkezi'nde,1 Şubat 2025 – 1 Haziran 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Örneklem büyüklüğü 199 olarak hesaplanmış ve çalışma 199 katılımcı ile tamamlanmıştır. Katılımcılarla yüz yüze görüşme yöntemiyle anket uygulanmıştır. Anket formu, sosyodemografik özellikler ve fibromiyaljiye ilişkin bilgi düzeyini ölçen maddeleri içermiştir. Veriler SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiş; normal dağılım Kolmogorov-Smirnov testi ve çarpıklık/basıklık katsayılarıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is a single-center, cross-sectional, and descriptive survey conducted to evaluate the level of knowledge about fibromyalgia among patients aged 18 and over who applied to a primary healthcare institution, and to examine its association with sociodemographic variables. Materials and Methods: The study was conducted at Ferah Family Health Center located in the Üsküdar district of Istanbul between february 1, 2025, and June 1, 2025. The sample size was calculated as 199, and the study was completed with 199 participants. The questionnaire was administered to participants through face-to-face interviews. The questionnaire included items assessing sociodemographic characteristics and knowledge level regarding fibromyalgia. Data were analyzed using SPSS 26.0 software; normal distribution was assessed with the Kolmogorov-Smirnov test and skewness/kurtosis coefficients.