İngilizce öğretmenlerinin öğretim programını sınıfa uyarlama becerilerinin incelenmesi
An investigation into English teachers' curriculum adaptation skills in the classroom
- Tez No: 956298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Merkezi olarak hazırlanan öğretim programlarının, ülke genelinde tüm sınıflarda standart biçimde uygulanması hedeflense de öğretmenlerin sınıf içi gerçeklikler ve koşullar doğrultusunda bu programlara çeşitli uyarlamalar yaptıkları alanyazında yer bulmuştur. İngilizce gibi öğrencilerin dil düzeyleri, ilgileri ve ihtiyaçlarının büyük farklılıklar gösterdiği bir derste bu durum daha belirgin bir hale gelmektedir. Bu araştırmanın amacı İngilizce öğretmenlerinin öğretim programlarını sınıflarına uyarlarken kullandıkları uyarlama örüntülerini, uyarlama yapmalarının nedenlerini ve bu uyarlamaların sonuçlarına dair görüşlerini ortaya koymaktır. Karma desen kullanılarak yapılan bu araştırmada Antalya ilinde 2023-2024 eğitim öğretim yılında görev yapmakta olan İngilizce öğretmenleri araştırmanın evreni olarak belirlenmiştir. Öğretmenlerin uyarlama örüntülerini belirlemek amacıyla nicel verilerin toplanmasında Öğretim Programını Uyarlama Örüntüleri Ölçeği kullanılmıştır, nitel verilerin toplanmasında ise araştırmacılar tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin toplandığı çalışma grubu kolay ulaşılabilir örnekleme ve nitel verilerinin elde edildiği çalışma grubu ise amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi ile oluşturulmuştur. Nicel bulgulara göre İngilizce öğretmenlerinin programlarını uyarlarken en fazla genişletme, ikinci sırada yeniden düzenleme ve en az da atlama uyarlama örüntülerini kullandıkları tespit edilmiştir. İngilizce öğretmenlerinin uyarlama yapmalarında cinsiyet, mesleki deneyim, çalıştıkları okul türü ve eğitim durumları gibi değişkenler açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır; fakat öğretmenlerin kullandığı atlama uyarlama örüntüsünde çalıştıkları kademe ve mezun oldukları bölümün anlamlı farklılıklar oluşturduğu belirlenmiştir. İngilizce öğretmenlerinin öğretim programlarını öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeyi, öğrencilerin ilgi ve motivasyon düzeyi, mevcut akademik başarı, bireysel öğrenme ihtiyaçları, ders kitaplarının yetersizliği, veli beklentisi, kullanılan öğretim yöntem ve teknikleri, dersi verimli ve eğlenceli hale getirme, öğrenciyi sınava hazırlama ve ders süresinin yetersizliği nedenlerine dayanarak uyarladıkları belirlenmiştir. Bu uyarlamaların sonuçlarına ilişkin görüşleri ise öğrenci motivasyonu ve derse yönelik tutumlarda iyileşme, kalıcı öğrenme, kafa karışıklığının giderilmesi, ders içeriğinin anlaşılır hale gelmesi, öğrenci takibinin kolaylaşması ve zamandan tasarruf şeklinde oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Although centrally designed curricula are intended to be implemented uniformly across all classrooms nationwide, the literature reveals that teachers frequently make various adaptations based on the realities of their classrooms. This phenomenon becomes more apparent in subjects like English, where students' language proficiency levels, interests, and needs differ significantly. The aim of this study is to identify the adaptation patterns used by English teachers when tailoring the curriculum to their classrooms, to explore the reasons behind these adaptations, and to understand the outcomes of these adaptations from the teachers' perspectives. Using a mixed-methods design, the study was conducted with English teachers working in Antalya during the 2023–2024 academic year. Quantitative data were collected using the Curriculum Adaptation Patterns Scale (Yazıcılar Nalbantoğlu, Bümen & Uslu, 2021) to determine the teachers' adaptation patterns. Subsequently, semi-structured interviews were conducted with 10 teachers to gather qualitative data. According to the findings, English teachers most frequently used the expansion pattern, followed by reorganization, and least frequently, the omission pattern. No significant differences were found in adaptation patterns based on gender, teaching experience, school type, or educational background. However, significant differences were observed in the omission pattern in relation to the school level at which they worked and the field from which they graduated. The teachers adapted the curriculum primarily due to students' readiness levels, interests, motivation, academic performance, individual learning needs, inadequacy of textbooks, parental expectations, instructional methods and techniques used, the desire to make lessons more effective and engaging, exam preparation, and limited class time. The reported outcomes of these adaptations included improved student motivation and attitudes toward the lesson, enhanced retention of learning, reduced confusion, clearer lesson content, easier student monitoring, and time efficiency.