Kenevir lifi takviyeli polimer kompozitlerde lif/matris arayüzünü iyileştirmek için yeni selüloz-ester türevinin sentezi: Kompozit özelliklerinin araştırılması
Synthesis of new cellulose-ester derivative to improve fiber/matrix interface in hemp fiber reinforced polymer composites: Investigation of composite properties
- Tez No: 956300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SEÇİNTİ KLOPF, DOÇ. DR. NESRİN ŞAHBAZ KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Chemistry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Malzemeler ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Doğal lif takviyeli kompozitler, çevre dostu, biyolojik olarak parçalanabilir ve geri dönüştürülebilir malzemeler olması sebebiyle büyük ilgi görmektedir. Kenevir lifi, üstün mekanik özellikleri nedeniyle birçok sektörde kullanılmaktadır. Diğer doğal lifler gibi, kenevir lifleri de polimer matrislerle arayüz bağlarını iyileştirmek ve hidrofilik karakterlerini azaltmak için bazı kimyasal modifikasyonlara ihtiyaç duymaktadır. Bu tez kapsamında kenevir lifi takviyeli kompozitlerde zayıf lif/matris arayüzünün iyileştirilmesi amacıyla mikrodalga reaksiyon koşullarında asetil ve kapriloil selüloz esterleri sentezlendi. Asetil klorür modifikasyonlarında (AC) işlemsiz numuneye göre çekme mukavemeti %38,5'e kadar, eğme mukavemeti ise %44,3'e kadar artış göstermiştir (H-AC-15). CC grubu numunelerde ise en yüksek çekme mukavemeti %39 artışla H-CC-15'te elde edilmiş, eğme mukavemeti ise UT'ye kıyasla %53,4 artmıştır. Temas açısı ölçümleri, modifikasyonların lifin yüzeyini hidrofob hale getirdiğini göstermiştir. Su alımı sonrası yapılan eğme testleri, yüzey modifikasyonunun çevresel dayanım üzerinde doğrudan etkili olduğunu ortaya koymuştur. UT numunesinde su alımı sonrası eğme dayanımı %35 oranında azalırken özellikle H-CC-15 numunesi %18,5 ile en düşük mukavemet kaybını göstermiştir. SEM analizleri de bu bulguları desteklemiş, arayüzde gözle görülür iyileşmeler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural fiber reinforced composites attract great attention due to their environmentally friendly, biodegradable and recyclable materials. Hemp fiber is used in many sectors due to its superior mechanical properties. Like other natural fibers, hemp fibers also require some chemical modifications to improve their interfacial bonds with polymer matrices and to reduce their hydrophilic character. In this thesis, acetyl and caproyl cellulose esters were synthesized under microwave reaction conditions in order to improve the weak fiber/matrix interface in hemp fiber reinforced composites. In acetyl chloride modifications (AC), tensile strength increased by up to 38.5% and flexural strength increased by up to 44.3% compared to the untreated sample (H-AC-15). In the CC group samples, the highest tensile strength was obtained in H-CC-15 with a 39% increase, while flexural strength increased by 53.4% compared to UT. Contact angle measurements showed that the modifications made the surface of the fiber hydrophobic. Bending tests performed after water uptake revealed that surface modification has a direct effect on environmental strength. While the bending strength decreased by 35% after water uptake in the UT sample, especially the H-CC-15 sample showed the lowest strength loss with 18.5%. SEM analyses also supported these findings, and visible improvements were observed at the interface.