Çağdaş sanat ve piyasa ilişkisi bağlamında sanatta anlam ve değer problemi
The problem of meaning and value in art in the context of the relationship between contemporary art and the market
  1. Tez No: 956304
  2. Yazar: SİNEM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FEYZİ KORUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sanat, meslek olarak var olduğu günden bu yana, sanatçılar sıklıkla eserleri üzerinde alıcılar veya patronlar tarafından yönlendirilme çabalarıyla karşı karşıya kalmışlardır. Sanatçıların geçimlerini sağlama zorunluluğu, tarih boyunca zaman zaman bu yönlendirmelere boyun eğmelerine neden olmuştur. Ancak, II. Dünya Savaşı sonrası, çağdaş sanat döneminin başlangıcı olarak kabul edilen bu süreçte, bazı sanat hareketleri ortaya çıkmıştır. Bu akımlar, parayı reddetmekte ve dolayısıyla satın alınamaz eserler vermektedirler. Örneğin, Richard Long'un“A Line Made By Walking (1967)”adlı eseri performans sanatı, arazi sanatı, süreç sanatı ve kavramsal sanatı kapsamaktadır. Bu eser, arazide yer aldığı ve zamanla yok olacağı için satın alınması mümkün değildir. Sanatta bazı eserlerin satın alınamaz olması, sanata yeni bir anlam yüklemiş ve sanatın fiyatlandırılması sırasında rasyonel bir ölçek bulunmadığını göstermiştir. Bu durum, sanat eserlerine biçilen değerin milyar dolarlar seviyesine ulaşabilmesine yol açmaktadır. Bu bağlamda,“Çağdaş sanatın başlangıç dönemlerinde sanatçılar parayı reddederken, neden günümüzde sanat eserleri bu denli yüksek meblağlara satılmaktadır?”sorusu akla gelmektedir. Sanat piyasasında, mesenler ve sanat severler tarafından sanata ciddi parasal yatırımlar yapılmaktadır. Bu yatırımlar, önemli kazançlar elde edilmesine yol açmaktadır. Bu bağlamda, sanat piyasası, sermaye grupları, parasal değer ve finans gibi konular dikkate alınarak incelenmiştir. Sanat severlerin sanat piyasasına nasıl yön verdikleri analiz edilerek, sanatın anlam ve değerine dair tartışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of art as a profession, artists have often faced attempts to manipulate their works by buyers or patrons. The necessity of artists to earn a living has caused them to submit to these instructions from time to time throughout history. However, II. After World War II, some art movements emerged in the period that is considered the beginning of the contemporary art era. These movements reject money and therefore produce works that cannot be purchased. For example, Richard Long's“A Line Made By Walking (1967)”encompasses performance art, land art, process art, and conceptual art. It is not possible to purchase this work as it is located on the land and will disappear over time. The fact that some works of art are unaffordable has given a new meaning to art and shown that there is no rational scale when pricing art. This situation causes the value of works of art to reach billions of dollars. In this context,“Why are works of art sold for such high amounts today, while artists rejected money in the early stages of contemporary art?”The question comes to mind. In the art market, serious financial investments are made in art by enthusiasts and art lovers. These investments lead to significant profits. In this context, the art market has been examined by taking into consideration issues such as capital groups, monetary value and finance. Discussions were made about the meaning and value of art by analyzing how art lovers shape the art market.