Sahne sanatlarında kadın kostümlerinin dönemlere göre karşılaştırılması
Examination of women's clothes according to periods in visual language in performing arts
  1. Tez No: 956309
  2. Yazar: İLAYDA DERVİŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sahne sanatlarının her alanında kostüm giysisinin rolü oldukça büyüktür. Oyuncunun ya da sahne karakterinin performansı kadar kostüm ve dekor unsurları da seyirciye iletilecek konuda önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle kostüm elbiselerinde renk, desen, doku, kesim vb. Giysiyi meydana getiren unsurlar, sahnede olan oyun ve karakterler hakkında birçok bilgi sunar. Sahne giysisi, insanlığın ilkel ritüellerinden bu yana varlık göstermektedir. İlk sanat akımı olan Klasizm ile birlikte sahne sanatları da bir sanat disiplini olarak kabul edilmiştir. Kurallarla çizgileri belirlendikten sonra sahne kostümünün de dönemsel ana çerçeveleri oluşturulmuştur. İnsanlığın varlığından beri duyduğu giyinme ihtiyacı, sahneyle birlikte aksesuarlarla zenginleşmiş; ilerleyen dönemlerde bu ihtiyaçtan yola çıkarak akımlarla kendini yenilemiştir. Sanat akımlarıyla birlikte bu giyinme gereksinimi sahnede bir sanat eseri haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The role of costume in all areas of performing arts is quite significant. The performance of the actor or stage character plays an important role alongside the costume and set elements in conveying the intended message to the audience. Particularly in costume garments, elements such as color, pattern, texture, and cut provide extensive information about the play and characters on stage. Stage costumes have existed since the primitive rituals of humanity. With the first artistic movement, Classicism, performing arts were accepted as a discipline of art, and once the rules and boundaries were defined, the period's main frameworks for stage costumes were established. The human need for clothing has evolved alongside stage art, enriched by accessories, and in later periods, this need rejuvenated itself through various movements. With art movements, this necessity for clothing became a work of art on stage.