Yabani iğde (Hippophae rhamnoides L.) bitkisinden yağ asitleri eldesi ve kozmetik ürünlerde etken malzeme olarak kullanılması
Obtaining fatty acids from wild easter (Hippophae rhamnoides L.)and their use as an active ingredient in cosmetic products
- Tez No: 956308
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ AYHAN ZIBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada yabani iğde meyvelerinden katı-sıvı ekstraksiyon ve ve su buharı destilasyonu gibi farklı yöntem kullanılarak yabani iğde yağı elde edilecektir. Bu bağlamda ilk olarak yabani iğde meyvesi yıkama, kurutma, öğütme, sıkma ve süzme gibi ön işlemlerden geçirilecektir. Daha sonra bu iki farklı yöntem kullanılarak karşılaştırılacaktır. Katı-sıvı ekstrasyon yönteminde farklı çözücüler kullanılarak verim hesabı yapılacaktır. Elde edilecek olan yağların aktif madde içerikleri (yağ asitleri ve tokoferol türevleri) çeşitli analitik, kromatoğrafik (GC, HPLC) ve spektroskopik (UV-Vis, FT-IR, NMR) yöntemler ile karakterize edilecektir. Ayrıca, yağlerın antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri incelenecek olup kozmetik krem yapımında kullanımı araştırılacaktır. Uygulanan yöntemin düşük maliyeti, uygulama ve hammaddeye ulaşma kolaylığı göz önüne alındığında bu proje, ulusal ve uluslararası bilime katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, wild buckthorn oil will be obtained from wild buckthorn fruits using different methods such as solid-liquid extraction and water vapor distillation. In this context, first the wild oleaster fruit will be subjected to preliminary processes such as washing, drying, grinding, squeezing and filtering. These will then be compared using two different methods. In the solid-liquid extraction method, the yield will be calculated using different solvents. The active ingredient contents (fatty acids and tocopherol derivatives) of the oils to be obtained will be characterized by various analytical, chromatographic (GC, HPLC) and spectroscopic (UV-Vis, FT-IR, NMR) methods. Additionally, the antimicrobial and antioxidant properties of the oils will be examined and their use in cosmetic cream making will be investigated. Considering the low cost of the applied method and the ease of application and access to raw materials, this project will contribute to national and international science.