Yeni rodanin türevi moleküllerin sentezi, karakterizasyonu, biyolojik özellikleri ve sensör uygulamaları
Synthesis, characterization, biological properties and sensor applications of novel rhodanine derivative molecules
- Tez No: 956319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Mikrobiyoloji, Chemistry, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, altı farklı yeni rodanin türevi molekülün (4a–d, 5a–b) sentezi, karakterizasyonu, anti-mikrobiyal aktivitesi ve potansiyometrik sensörlerde iyonofor olarak kullanımı araştırıldı. Bu amaçla, yeni sentezlenen rodanin türevi moleküllerin karakterizasyonu spektroskopik yöntemler (1H–, 13C–NMR ve FT–IR) ile gerçekleştirildikten sonra, tümüyle katı hal kontak PVC membran potansiyometrik sensörler hazırlandı. Sentezlenen yeni rodanin türevi bileşiklerin iyonofor olarak kullanıldığı sensörler bakır(II), kadminyum(II) ve baryum(II) iyonlarına karşı yüksek seçicilik sergiledi. Geliştirilen bakır(II)–, kadminyum(II)– ve baryum(II)–seçici sensörlerin doğrusal çalışma aralıkları sırasıyla, 1,0×10-1–1,0×10-5 M, 1,0×10-1–1,0×10-6 M ve 1,0×10-1–1,0×10-7 M olarak belirlendi. Bu sensörlerin tayin limitleri ise sırasıyla, 2,56×10-6 M, 7,66×10-7 M ve 9,77×10-8 M olarak hesaplandı. Ayrıca, geliştirilen bakır(II)–, kadminyum(II)– ve baryum(II)–seçici sensörler Nernstian davranış, hızlı cevap zamanı, iyi tekrarlanabilirlik ve geniş pH çalışma aralığına sahiptir. Hazırlanan sensörlerin yüzey morfolojileri SEM/EDX tekniği ile araştırıldı. Geliştirilen sensörler çeşitli çevresel su örneklerinde uygulandı ve sonuçlar AAS ile kıyaslandı. Elde edilen sonuçlara göre iki metot birbiri ile uyum içindeydi ve geliştirilen sensörler oldukça yüksek geri kazanımlarla analit iyonlarını belirleyebildi. Ayrıca, sentezlenen moleküllerin anti-mikrobiyal aktiviteleri disk difüzyon tekniğine göre değerlendirildi ve sentezlenen moleküllerden bazılarının orta dereceli antimikrobiyal etkiye sahip olduğu belirlendi. Sonuç olarak, yeni sentezlenen rodanin türevi moleküller (4a–d, 5a–b) sensör materyali olarak kullanılabilir ve biyolojik öneme sahip moleküller olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the synthesis, characterization, anti-microbial activity and ionophore potential in potentiometric sensors of six different novel rhodanine derivative molecules (4a–d, 5a–b) were investigated. For this purpose, following the characterization of newly synthesized rhodanine derivative molecules by spectroscopic methods (1H–, 13C–NMR and FT–IR), all-solid-state contact PVC membrane potentiometric sensors were prepared. The sensors developed using the newly synthesized rhodanine derivative compounds as ionophores exhibited high selectivity towards copper(II), cadmium(II) and barium(II) ions. The linear working ranges of the developed copper(II)–, cadmium(II)– and barium(II)–selective sensors were determined as 1.0×10-1–1.0×10-5 M, 1.0×10-1–1.0×10-6 M and 1.0×10-1–1.0×10-7 M, respectively. The detection limits of these sensors were calculated as 2.56×10-6 M, 7.66×10-7 M and 9.77×10-8 M, respectively. In addition, the developed copper(II)–, cadmium(II)–, and barium(II)–selective sensors have Nernstian behavior, fast response time, good reproducibility, and wide pH working range. The surface morphologies of the prepared sensors were investigated by SEM/EDX technique. The developed sensors were applied in various environmental water samples, and the results obtained were compared with AAS. According to these data, the two methods were found to be in good agreement with each other, and the developed sensors were able to determine the analyte ions with very high recoveries. Besides, antimicrobial activities of the synthesized molecules were evaluated using the disk diffusion technique, and some of the synthesized molecules were found to have moderate antimicrobial activity. In conclusion, the newly synthesized rhodanine derivative molecules (4a–d, 5a–b) can be used as sensor materials and can considered to be biologically important molecules.