Feminist rewritings of fairy tales: Subverting gender roles in selected stories from Angela Carter's the Bloody Chamber and other stories
Masallarin feminist yeniden yazımları: Angela Carter'in the Bloody Chamber and other stories adli eserinden seçilmiş hikâyelerde toplumsal cinsiyet rollerinin altüst edilmesi
  1. Tez No: 956321
  2. Yazar: ZEYNEP SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez, Angela Carter'ın geleneksel masalları feminist bir şekilde yeniden yazmalarını incelemekte ve özellikle The Bloody Chamber and Other Stories (Kanlı Oda ve Diğer Hikâyeler) adlı derlemesine odaklanmaktadır.“The Bloody Chamber,”“The Tiger's Bride,”“The Erl-King”ve“The Company of Wolves”adlı dört seçilmiş masalın eleştirel analizi üzerinden bu çalışma, Carter'ın geleneksel cinsiyet rollerini nasıl alt ettiğini ve patriyarkal ideolojileri nasıl yıktığını incelemektedir. Sıklıkla sadece çocuk eğlencesi olarak geçiştirilen masallar, toplumsal normları ve cinsiyet beklentilerini ileten kültürel araçlar olarak işlev görür. Tekrarlayan arketipler ve anlatı kalıpları aracılığıyla, cinsiyet, güç ve ahlaki hiyerarşileri normalleştirir ve sürdürür, kadınlar ve erkekler için uygun roller hakkında inançları şekillendirir. Bu bağlamda, masallar, zararsız hikâye anlatıcılığı maskesi altında patriyarkal ideolojilerin içselleştirilmesine katkıda bulunur. Feminist bir bakış açısı benimseyen Carter,“Mavi Sakal”,“Güzel ve Çirkin”ve“Kırmızı Başlıklı Kız”gibi masalları yeniden hayal ederek, pasif kahramanları, otonom kadın figürleriyle değiştirir ve bu figürler, temsilciliği geri alarak patriyarkal kontrolle mücadele eder. Bu kahramanlar, feminist dönüşümün simgesi olarak geleneksel dişiliğe karşı çıkar. Aynı zamanda, Carter, geleneksel erkek rollerini alt ederek, bu figürlerin zayıflıklarını ve patriyarkal sistemlerle olan suç ortaklıklarını ifşa eder. Hikâye anlatıcılığı, klasik masalların temellerini eleştirir ve cinsiyet dinamiklerini, kadın güçlenmesi, arzu ve direniş üzerine yoğunlaşarak yeniden tanımlar. Bu çalışma, Carter'ın eserini masalların tarihi evrimi ve feminist teori çerçevesinde ele alır, edebiyatı ideolojik bir mücadele alanı olarak vurgular. Geleneksel anlatıları yapı bozuma uğratarak ve yeniden yazarak, Carter feminist hikâye anlatımının kapsamını genişletir. Sert cinsiyet normlarından özgür bir alan yaratır, bu da The Bloody Chamber and Other Stories'i feminist altüst oluş için güçlü bir araç yapar.
Özet (Çeviri)
This thesis explores Angela Carter's feminist rewritings of traditional fairy tales, focusing on her collection The Bloody Chamber and Other Stories. Through a critical analysis of four selected tales—“The Bloody Chamber,”“The Tiger's Bride,”“The Erl-King,”and“The Company of Wolves”—the study examines how Carter subverts traditional gender roles and dismantles patriarchal ideologies. Though frequently dismissed as mere children's entertainment, fairy tales function as cultural tools that convey social norms and gender expectations. Through recurring archetypes and narrative patterns, they normalize and perpetuate hierarchies of gender, power, and morality, shaping beliefs about appropriate roles for women and men. As such, they contribute to the internalization of patriarchal ideologies under the guise of harmless storytelling. Adopting a feminist lens, Carter reimagines tales such as“Bluebeard,”“Beauty and the Beast”, and“Little Red Riding Hood”, replacing passive heroines with autonomous female figures who reclaim agency and resist patriarchal control. These protagonists embody feminist transformation and challenge conventional femininity. Simultaneously, Carter subverts traditional male roles by exposing their vulnerabilities and complicity in patriarchal systems. Her storytelling critiques the foundations of classic fairy tales and redefines gender dynamics through a focus on female empowerment, desire, and resistance. This study frames Carter's work within the historical evolution of fairy tales and feminist theory, highlighting literature as a site of ideological struggle. By deconstructing and rewriting traditional narratives, Carter expands the scope of feminist storytelling. She creates a space free from rigid gender norms, making The Bloody Chamber and Other Stories a powerful vehicle for feminist subversion.