Emergence of negation in a Turkish homesign system: Insights from the family context
Türk ev işaret sisteminde olumsuzlama oluşumu: Aile bağlamından içgörüler
  1. Tez No: 956322
  2. Yazar: UĞUR KAN
  3. Danışmanlar: DR. KADİR GÖKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Herhangi bir geleneksel dil girdisine erişimi olmayan sağır bireyler tarafından icat edilen jestsel iletişim türü olan ev işaret sistemleri (Goldin-Meadow, 2003), insan dilinde hangi özelliklerin temel olduğunu anlamak için benzersiz bir bağlam sunmaktadır. Bu sistemlerin, bir modelin yokluğunda geleneksel dillerin sahip olduğu çeşitli özellikleri sunması, ev işaretçilerinin iletişim kurduğu kişilerin jestleriyle herhangi bir tutarlı girdi sunup sunmadığına dair soruları gündeme getirmiştir. Bu çalışmada, Türk ev işaretçisi bir çocuk olan Deniz ile annesi ve kız kardeşi tarafından kullanılan bir ev işaret sistemine odaklandım. Özellikle, tutarlı bir yapının var olup olmadığını ve birbirlerini hangi düzeyde etkilediğini anlamak için ailenin olumsuzlama jesti örüntülerini araştırdım. Bulgular hem kız kardeşin hem de annenin tutarlı olumsuzlama yapıları sunduğunu ancak bu yapıların birbirinden farklılaştığını ortaya koydu. Deniz bu kalıpları takip edebiliyor ve olumsuzlama jestlerini iletişim kurduğu kişiye göre adapte edebiliyordu. Ancak, annesi ve kız kardeşine kıyasla jest birimlerini doğrusal olarak birleştirme konusunda sınırlı bir beceri sergiledi. Aile üyeleri arasındaki bu benzerlikler ve farklılıklar ile girdinin rolü, araştırma soruları ve önceki çalışmalar doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The homesign systems, which are gestural communication invented by deaf individuals without access to any conventional language input (Goldin-Meadow, 2003), provide a unique context to comprehend what characteristics are fundamental in human language. The fact that these systems presented various characteristics of conventional languages in lack of a model raised questions about whether interlocutors of homesigners present any structure with their gestures. In the current study, I focused on a homesign system used by a Turkish homesigner child, Deniz, and his mother and sister. Specifically, I investigated the negation gesture patterns of the family to understand whether a consistent structure exists and how it affects the individuals in the family at different levels. The findings revealed that both the sister and the mother presented consistent negation structures but differed from each other. Deniz could follow these patterns and adapted the negation gestures based on his interlocutor. However, he presented a limited ability to concatenate gesture units linearly compared to his mother and sister. These similarities and differences between family members and the role of input are discussed in line with the research questions and previous studies.